Tradycje wigilijne za granicą. Jak wyglądają święta w innych krajach?

Każdy z nas umiałby wymienić polskie zwyczaje wigilijne. Do polskiej tradycji wigilijnych należą: puste miejsce przy stole dla wędrowca, sianko pod obrusem czy dzielenie się opłatkiem, ale mało kto wie jakie tradycje wigilijne kultywuje się w innych krajach.

Włochy

We Włoszech kolacja jest uroczysta. Podobnie jak u nas kultywowany jest zwyczaj dzielenia się opłatkiem. Typowym włoskim bożonarodzeniowym ciastem jest Panettone, czyli drożdżowa babka z bakaliami. W każdym włoskim domu musi znaleźć się szopka, która ma większe znaczenie niż choinka.

Francja

Potrawy, której nie może zabraknąć na francuskim, bożonarodzeniowym stole to ciasto Bûche de Noël, co oznacza „świąteczna kłoda”. To ciasto przypomina wyglądem nasze rolady i musimy przyznać, że faktycznie na myśl może przyjść skojarzenie wyglądu rolady z kłodą drzewa.

Portugalia

Bardzo ważne jest celebrowanie Mszy Świętej o północy. W Portugalii jednak zwyczajowo nie określa się jej pasterką, a nazywa Mszą Koguta. To nawiązanie do legendy, że jedyna noc podczas której kogut zapiał o północy była tą, w której narodził się Chrystus. Kolacja wigilijna odbywa się po Eucharystii.

Dania

Ważne jest oczekiwanie na nadejście Bożego Narodzenia, czyli czas adwentu. W Danii 1 grudnia zapala się specjalną świecę z 24 kreseczkami i każdego dnia wypala się jej odpowiedni fragment odliczając w ten sposób dni do Wigilii. Duńczycy podają na kolację pudding ryżowy, w którym ukryty jest migdał. Który z gości na niego trafi ten otrzymuję dodatkowy prezent i wróży mu to pomyślny rok.

Hiszpania

Hiszpanie zamiast opłatka dzielą się chałwą. Kolacja odbywa się po pasterce, a po niej Hiszpanie świętują do rana, wychodząc na ulice i spędzając wspólnie czas. Prezenty w tym kraju są dawane 6 stycznia w święto Trzech Króli. Związane jest to wierzeniem, że Mędrcy podarowali Jezusowi w żłobku dary. Tak w dniu upamiętniającym Trzech Króli, Hiszpanie obdarowują się nawzajem.

Szwecja

Szwedzi nie obchodzą Wigilii 24 grudnia. Uroczysta uczta w tym kraju organizowana jest w pierwszą niedzielę adwentu. Nie śpiewają kolęd, ale za to mają tradycję tańczenia wokół choinki.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *