Wieczorny posiłek – czego nie jeść na kolację?

Kolacja to posiłek wzbudzający wiele kontrowersji wśród osób będących na diecie. Utarł się mit, że nie wolno jeść po godzinie 18:00. Jednak to nie pora jedzenia kolacji jest istotna, a to co na kolację zjadamy. Jeżeli kładziemy się spać blisko północy, to ostatni posiłek w ciągu dnia zjedzony przez 18:00 sprawi, że będziemy czuli się głodni. Kolację powinniśmy zjeść na ok. 2-3 godziny przed snem, nie przejadać się i postawić na lekkostrawny posiłek.

Czego nie jeść na kolację?

Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z dań ciężkostrawnych. Odpadają więc fast-foody, które nie są najlepszym jedzeniem w ogóle, a już przed snem narobią wiele szkód naszej figurze. Zrezygnuj też z tłustych i smażonych potraw. Jajko sadzone czy chleb w jajku smażony na patelni przygotuj raczej na śniadanie. Zrezygnuj wieczorem z sosów na bazie majonezu, a przygotowując sałatkę postaw na sos jogurtowy. Na noc zrezygnuj też z makaronów, które są ciężkostrawne i kaloryczne. Po takiej kolacji nie tylko tłuszczyk będzie nam się odkładał w boczkach, ale także sprawi że będzie nam się źle spało. Rano obudzimy się niewypoczęci i możemy spodziewać się problemów ze strony układu pokarmowego w postaci zaparć czy biegunek.

Co jeść na kolację?

Kolacja powinna być lekka, z przewagą białka nad węglowodanami. Białko na długo pozwala utrzymać poczucie sytości, sprawi, że nie będziemy szybko głodni. Zjedz na kolację twarożek ze szczypiorkiem, lekką sałatkę z tuńczykiem czy makrelę wędzoną. Możesz zjeść też jogurt naturalny lub wypić kefir czy maślankę. Choć pieczywo zawiera dużo węglowodanów, nie musisz całkowicie rezygnować z jego dodatku do kolacji. Pamiętaj, że zdrowy umiar i zachowanie równowagi psychicznej w diecie też jest ważne. Postaw na pełnoziarniste, ciemne pieczywo i ogranicz jego ilość do 1-2 kromek. Warzywa strączkowe również zawierają dużo białka, ale lepiej zrezygnować z ich jedzenia wieczorową porą, mają one silne właściwości wzdymające. Wybierz lekkie warzywa jak ogórek, pomidor, rzodkiewka czy sałata. Zwróć uwagę i wprowadź do wieczornego menu również warzywa z dużą zawartością błonnika. Jego spożycie usprawni pracę naszych jelit i wspomoże trawienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *