jak_myc_owoce

Jak prawidłowo myć owoce i warzywa? Większość z nas robi to źle

Warzywa i owoce to samo zdrowie, wszyscy o tym słyszeliśmy. Jednak czy wszystkie służą naszemu zdrowiu? Owoce i warzywa przyniesione ze sklepu myjemy przed spożyciem – to oczywiste. Tyle tylko, że aby zmyć z nich wszystkie szkodliwe substancje, sama woda nie wystarczy. Jak prawidłowo myć owoce i warzywa, by pozbyć się toksycznych chemikaliów?

Możesz zaopatrzyć się w specjalny płyn przeznaczony do mycia warzyw i owoców. Dostaniesz go w każdym sklepie ze zdrową żywnością. Warto jednak wiedzieć, że istnieje dużo tańsze, domowe rozwiązanie. Przynoszące taki sam, a często nawet skuteczniejszy efekt niż przy użyciu drogiego płynu sklepowego. Dlaczego tak jest? Dla wygody rolników oprysk ma oleistą formę, co ma zapewnić ochronę przed zmyciem produktu w razie deszczu. Sklepowe płyny skutecznie zabijają bakterię, jednak część z nich słabo radzi sobie z usunięciem pestycydów. Jak przygotować domową kąpiel zmywającą chemię z naszego jedzenia?

Ocet

Pierwsza kąpiel kupionych warzyw i owoców to kąpiel w rozworze wody i octu. Przy pomocy tej mieszanki pozbędziemy się bakterii (E.coli, salmonella itp.). Przygotujesz ją łącząc litr wody z ok. 150 ml octu. Może to być ocet jabłkowy, spirytusowy, czy ryżowy, rodzaj nie ma znaczenia. Jako zamiennik octu możesz również wykorzystać kwasek cytrynowy. Na litr wody dodaj jego 3 łyżki. W tej kąpieli moczymy owoce i warzywa przez około 2-5 minut. Po upływie tego czasu przekładamy je do kolejnej kąpieli.

Soda

Tym razem owoce i warzyw lądują w kąpieli z dodatkiem sody oczyszczonej. Pozwoli ona pozbyć się pestycydów. W tym przypadku również przygotuj litr wody, dodaj czubatą łyżkę sody oczyszczonej. Trzymaj owoce i warzywa w tej mieszance ok. 2-4 minut. Po wyjęciu z tej kąpieli zobaczysz jak woda się zmieniła. Dostrzeżesz jej zmętnienie lub żółty kolor. Na powierzchni może unosić się nieapetyczny tłuszcz. Im bardziej zmieniona woda, tym bardziej zanieczyszczone były nasze owoce czy warzywa. Po takim widoku gwarantuje, że już nigdy nie zjesz np. jabłka opłukanego jedynie pod strumieniem wody.

Woda

Po upiększających kąpielach warzywa i owoce wrzuć pod zimny prysznic, używając zwykłej wody z kranu. W ten sposób oczyścisz je z pozostałości poprzednich kąpieli.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *