Zamawianie wina – jak to zrobić?

Zamawianie wina w restauracji wcale nie należy do łatwych zadań. Jest to bowiem cały rytuał, w którym ważne jest przestrzeganie pewnych zasad. Jakich? Jak to wygląda? Podpowiadamy.

 

 

 

Na dobry początek

Choć taki rytuał może nam się wydawać niepotrzebny i wywołujący zamieszanie, to w praktyce pozwala on na sprawdzenie, czy otrzymane przez nas wino nie jest przypadkiem zepsute lub zanieczyszczone korkiem.
Wino należy sprawdzić – może to zrobić gospodarz; osoba, która zaprosiła do restauracji albo ten, kto zamówił daną butelkę. W przypadku randki wino próbuje mężczyzna.

Sprawdzanie wina

Gdy kelner przyniesie butelkę, powinien zaprezentować ją osobie, która złożyła zamówienie. Najpierw należy dokładnie przyjrzeć się etykiecie i sprawdzić, czy wino oraz jego rocznik są zgodne z tym, co zamawialiśmy. Jeśli wszystko się zgadza, to można poprosić kelnera, by otworzył butelkę.
Pamiętajmy, że przy zamawianiu wina, butelkę powinniśmy ją otrzymać zamkniętą, a dopiero kelner na naszych oczach ma ją otwierać.
Po otwarciu butelki kelner najczęściej podaje nam korek od wina. Nie należy go wąchać, bo w ten sposób i tak nie jesteśmy w stanie rozpoznać, czy dane wino jest dobre. Ważne jest za to sprawdzenie, czy korek należy do oryginalnych i czy przypadkowo nie został uszkodzony.
Jeżeli korek przeszedł test pomyślnie, dajemy kelnerowi znać, że wszystko jest w porządku. W tym momencie kelner powinien nam nalać odrobinę wina do kieliszków, w celu sprawdzenia jego smaku i jakości.
Teraz należy delikatnie zakręcić winem w kieliszku, a także spojrzeć na nie pod światło, aby stwierdzić, czy nie pływają w nim części korka. Bądźmy jednak ostrożni z ocenianiem, bo wino produkuje się z owoców, dlatego jakieś elementy mogą się w nim pojawiać. Warto też spojrzeć na barwę wina – białe nie może być zbyt ciemne, kolor ciemnobrązowy świadczy o zepsuciu. Czerwone zaś wyróżnia się tym, że im jest młodsze, tym jego kolory są żywsze; natomiast z wiekiem traci swój pigment i nie powinno być zbyt mętne ani zbyt ciemne.
Na sam koniec wąchamy wino. Na pewno z łatwością uda nam się wyczuć, gdyby miało ono być zepsute. Teraz już czas na wypróbowanie smaku wina. Jeśli spełnia nasze oczekiwania, potwierdzamy kelnerowi, że wszystko jest w porządku, a wówczas on napełni bardziej nasze kieliszki trunkiem.
Jeżeli z jakichś powodów nie jesteśmy pewni, czy potrafimy samodzielnie ocenić jakość wina, to nie obawiajmy się poprosić o to kelnera. Może on wypróbować wino za nas i w ten sposób stwierdzić, czy jest ono odpowiednie.
Zwrócić wino możemy w dwóch przypadkach – jeśli jest zepsute lub zostało zanieczyszczone korkiem. Nie martwmy się tym jednak do przesady, ponieważ zdarza się to stosunkowo rzadko.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *