Zamawianie wina – jak to zrobić?

Zamawianie wina w restauracji wcale nie należy do łatwych zadań. Jest to bowiem cały rytuał, w którym ważne jest przestrzeganie pewnych zasad. Jakich? Jak to wygląda? Podpowiadamy.

 

 

 

Na dobry początek

Choć taki rytuał może nam się wydawać niepotrzebny i wywołujący zamieszanie, to w praktyce pozwala on na sprawdzenie, czy otrzymane przez nas wino nie jest przypadkiem zepsute lub zanieczyszczone korkiem.
Wino należy sprawdzić – może to zrobić gospodarz; osoba, która zaprosiła do restauracji albo ten, kto zamówił daną butelkę. W przypadku randki wino próbuje mężczyzna.

Sprawdzanie wina

Gdy kelner przyniesie butelkę, powinien zaprezentować ją osobie, która złożyła zamówienie. Najpierw należy dokładnie przyjrzeć się etykiecie i sprawdzić, czy wino oraz jego rocznik są zgodne z tym, co zamawialiśmy. Jeśli wszystko się zgadza, to można poprosić kelnera, by otworzył butelkę.
Pamiętajmy, że przy zamawianiu wina, butelkę powinniśmy ją otrzymać zamkniętą, a dopiero kelner na naszych oczach ma ją otwierać.
Po otwarciu butelki kelner najczęściej podaje nam korek od wina. Nie należy go wąchać, bo w ten sposób i tak nie jesteśmy w stanie rozpoznać, czy dane wino jest dobre. Ważne jest za to sprawdzenie, czy korek należy do oryginalnych i czy przypadkowo nie został uszkodzony.
Jeżeli korek przeszedł test pomyślnie, dajemy kelnerowi znać, że wszystko jest w porządku. W tym momencie kelner powinien nam nalać odrobinę wina do kieliszków, w celu sprawdzenia jego smaku i jakości.
Teraz należy delikatnie zakręcić winem w kieliszku, a także spojrzeć na nie pod światło, aby stwierdzić, czy nie pływają w nim części korka. Bądźmy jednak ostrożni z ocenianiem, bo wino produkuje się z owoców, dlatego jakieś elementy mogą się w nim pojawiać. Warto też spojrzeć na barwę wina – białe nie może być zbyt ciemne, kolor ciemnobrązowy świadczy o zepsuciu. Czerwone zaś wyróżnia się tym, że im jest młodsze, tym jego kolory są żywsze; natomiast z wiekiem traci swój pigment i nie powinno być zbyt mętne ani zbyt ciemne.
Na sam koniec wąchamy wino. Na pewno z łatwością uda nam się wyczuć, gdyby miało ono być zepsute. Teraz już czas na wypróbowanie smaku wina. Jeśli spełnia nasze oczekiwania, potwierdzamy kelnerowi, że wszystko jest w porządku, a wówczas on napełni bardziej nasze kieliszki trunkiem.
Jeżeli z jakichś powodów nie jesteśmy pewni, czy potrafimy samodzielnie ocenić jakość wina, to nie obawiajmy się poprosić o to kelnera. Może on wypróbować wino za nas i w ten sposób stwierdzić, czy jest ono odpowiednie.
Zwrócić wino możemy w dwóch przypadkach – jeśli jest zepsute lub zostało zanieczyszczone korkiem. Nie martwmy się tym jednak do przesady, ponieważ zdarza się to stosunkowo rzadko.

Zobacz więcej

Gofry ziemniaczane

Gofry ziemniaczane to kulinarne szaleństwo, które możemy wyczarować w zaciszu własnej kuchni. To nie tylko przekąska, to podróż smakowa po polskich tradycjach. Bądźcie gotowi na […]

Prawdziwki w śmietanie

Wczoraj kurki dzisiaj prawdziwki:) Poranna wyprawa do lasu , mimo ze doszczętnie przemokliśmy, była całkiem owocna. Naszym łupem padło dwanaście zdrowych borowików, nie było co […]

Szakszuka

Po zakrapianej imprezce zazwyczaj mamy bałagan w głowie i tak też nazywa się przygotowana przez nas potrawa Szakszuka, która  będzie idealna jako przeciw-kacowe śniadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *