Produkty bezglutenowe cieszą się ogromną popularnością i są wybierane przez szereg konsumentów jako podstawowy składnik codziennej diety. Niegdyś produkt niszowy przeznaczony wyłącznie dla osób zmagających się z silnymi alergiami pokarmowymi, którzy muszą prowadzić dietę bezglutenową, dziś wybierany przez znacznie szersze grono klientów, decydujących się na wyeliminowanie glutenu z diety lub ograniczenie go do minimum. Jedzenie bezglutenowe można z powodzeniem znaleźć na półkach sklepowych oraz w restauracjach podczas wypadów ze znajomymi lub rodziną.
Dieta bezglutenowa, gdzie zawartość glutenu w produkcie została całkowicie wyeliminowana lub w mniej restrykcyjnych dietach znacznie obniżona, nie należy do najłatwiejszych. Szereg dostępnych produktów codziennego użytku w naszej kuchni zawiera gluten i potrzeba trochę czasu, aby w pełni nauczyć się dobierać jedzenie w taki sposób, aby wyeliminować produkty zawierające gluten.
Gluten to połączenie białek znajdujących się w życie, jęczmieniu i pszenicy, dlatego pojawić może się w produktach naturalnych oraz produktach przetworzonych. Owies mimo braku występowania w składzie glutenu, często magazynowany może być w miejscach, gdzie istnieje ryzyko styczności z alergenem, dlatego dla osób które wyeliminowały spożywanie białek ze względów zdrowotnych, zaleca się zaopatrywanie w owies jedynie od certyfikowanych dostawców, dających gwarancję braku styczności z glutenem.
Idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie zamienników żywieniowych, które z powodzeniem można wykorzystać w kuchni do przygotowania potraw. Mąka kukurydziana, ryżowa czy ziemniaczana z powodzeniem zastąpią klasyczne mąki pszenne. Soja, proso i gryka to produkty, które można wykorzystać do przyrządzania klasycznych dań. Bezglutenowy sos sojowy może zastąpić równie klasyczną sól, nadając daniom nieco zdrowszy charakter.
Szczególną uwagę w diecie bezglutenowej warto zwrócić na produkty przetworzone takie jak kaszki błyskawiczne zbożowe czy produkty mleczne, które mogą nieść ryzyko zanieczyszczenia glutenem. Warto skorzystać z szerokiej oferty i wybrać dania bezglutenowe, które są w 100% bezpieczne i smaczne.
Produkty bezglutenowe i zboża naturalnie bezglutenowe najczęściej zostają wprowadzane do diety z uwagi na problem z celiakią. Choroba o podłożu genetycznym, która powoduje nie wchłanianie składników odżywczych z pokarmów i zanik kosmków jelitowych. Charakterystycznymi objawami, jakie mogą pojawić się po zjedzeniu produktu, który jest zanieczyszczony glutenem to ból brzucha, niedobory pokarmowe, czy pojawiające się afty w obrębie jamy ustnej. Zaburzenia mogą prowadzić również do zmiany usposobienia, obniżenia aktywności, a nawet depresji. W celu uniknięcia dolegliwości przestrzeganie diety bezglutenowej musi być kontynuowane przez całe życie.
Choroba Duhringa jest nieco łagodniejszą odmianą celiakii i objawia się poprzez widoczny rumień, grudki i pęcherzyki umiejscowione na łokciach, kolanach i pośladkach. Tutaj oprócz wykluczenia alergenu w postaci glutenu istotne jest również wyeliminowanie jodu z diety.
Alergia pokarmowa w postaci nieprzyswajalności glutenu objawiać może się pokrzywką, katarem i biegunką, dodatkowo u dzieci atopowym zapaleniem skóry. Eliminacja produktów z alergenem nie jest tak restrykcyjna jak w przypadku chorób i nie ma konieczności kontynuacji jej przez całe życie.
Społeczeństwo ewoluuje, co za tym idzie choroby i nietolerancje również, dlatego od jakiegoś czasu naukowcy odkryli nową nietolerancję pokarmową glutenu, która obejmuje zaledwie 6% populacji, jednak lista objawów jest zdecydowanie większa, ponieważ wstąpić może zmęczenie, ból głowy, zaparcia, wysypka, zmęczenie, wzdęcia i anemia. W takim przypadku należy na jakiś czas wykluczyć gluten z diety, jednak nie powinno trwać to dłużej niż rok kalendarzowy. Po upływie czasu warto małymi krokami dokonywać prowokacji żywieniowych w postaci wdrażania niewielkich ilości glutenu do spożywanych posiłków i obserwacji organizmu.
Dieta bezglutenowa nie należy do najłatwiejszych nie tylko ze względu na eliminację produktów, ale także na restrykcyjność, która może spowodować szok dla organizmu, dlatego tak ważna jest uprzednia konsultacja z lekarzem, który odpowiednio pomoże wprowadzić pacjenta w dietę.
Ważnym elementem jest wykonanie diagnostyki i wykonanie zleconych badań, które pozwolą ustalić, czy gluten, który powoduje problemy zdrowotne, jest alergenem, który wystarczy wyeliminować na jakiś czas, czy przyczyną są choroby, gdzie wdrożone działanie będzie długoterminowe i zdecydowanie bardziej zaostrzone. Aby prawidłowo wykonać diagnostykę, nie powinno się odstawiać produktów bogatych w gluten, ponieważ wykluczenie ich z diety podczas wykonywania badań może zaburzyć obraz wyników i nie wskazać prawdziwego powodu gorszego samopoczucia i widocznych objawów u pacjenta.
Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]
Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]
Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]