Jak zacząć przygodę z kawą speciality?

Każdy z nas zna tę jedną osobę, która dnia bez kawy nie zaczyna. Niektórzy od zawsze uwielbiają kawę, inni muszą się do niej przekonać. Dzisiejszy artykuł dedykujemy wszystkim sceptykom kawy, podpowiadamy jak zacząć swoją przygodę z kawą speciality.

Co trzeba wiedzieć o dobrej jakościowo kawie speciality?

Najważniejsza jest dobrej jakości kawa, niektórzy nie potrafią przekonać się do kawy właśnie ze względu na jej smak. Kawa z supermarketu jest cierpka, gorzka, a czasem nawet kwaśna. Nic więc dziwnego, że niektórzy do tego napoju nie mogą się przekonać. Kawa speciality z takich palarni jak JAVA Coffee Roasters jest starannie wyselekcjonowana, ma bogaty profil smakowy.

Palarnie kawy speciality wypalają ziarna prosto z konkretnej plantacji, to często ziarna z jednego roku, a nawet z jednego zbioru. Ziarna kawowca są starannie selekcjonowane, do wypalenia oddaje się tylko najlepsze, nieukruszone ziarna. Napój przygotowany z takich ziaren cechuje się aksamitnym wykończeniem i lekko słodkim smakiem, choć profil smakowy jest w stu procentach zależny od mikroklimatu, który panuje na danej plantacji.

Czym się kierować przy wyborze kawy speciality?

Jeśli zależy nam na piciu dobrej jakościowo kawy, wybieraj kawy speciality, dostaniemy je w najlepszych palarniach. Jeśli zależy nam na konkretnym profilu smakowym kawy, musimy zwrócić uwagę na metodę obróbki kawy, pochodzenie ziaren, jak i rodzaj wypalenia ziarna.

Metoda obróbki ziaren kawy speciality

Fani mocnych owocowych smaków, powinni wybierać kawy typu dry. Kawa z suchej obróbki cechuje się słodkim smakiem oraz niską kwasowością. Obróbka mokra, czyli washed pozwala uzyskać bogaty sensorycznie profil kawy, ziarna z takiej obróbki charakteryzują się intensywną kwasowością. Większość kaw speciality poddaje się obróbce washed, ale to nie znaczy, że inne ziarna są niedostępne. Ostatnim typem jest obróbka miodowa, ten rodzaj pozwala uzyskać kawę o owocowym profilu.

Pochodzenie kawy speciality

Smak kawy speciality jest też zależny od kraju, w którym rosła, kawy z Ameryki Środkowej często mają czekoladowe czy karmelowe nuty, ale np. kawy z Kostaryki charakteryzują się kwiatowym smakiem. Warte uwagi są także kawy z Afryki, ziarna z Etiopii, Kenii czy z Kongo znajdują uznanie wśród kawoszy. Są także oczywiście kawy z Azji, choć z tego regionu najpopularniejsza jest Coffea Canephora, czyli kawa Robusta.

Poziom wypalenia ziaren kawowca

Stopień wypalenia ziaren również wpływa na smak kawy. Palenie ciemne, tzw. italian roast pozwala uzyskać intensywne ziarna o mocnym aromacie, zwykle dominuje w nich aromat czekolady. Palenie średnie pozwala uzyskać bardziej zrównoważony smak. Z kolei palenie jasne pozwala uzyskać więcej cytrusowych, lekko kwaskowatych nut.

Jaką metodę parzenia kawy wybrać?

Często to właśnie drogi sprzęt nie pozwala nam się cieszyć dobrym smakiem speciality kawy. A przecież nie samym espresso człowiek żyje. Nie trzeba kupować drogiego ekspresu kolbowego, by móc napić się dobrej kawy. Do kaw speciality można wykorzystać także:

Na sam początek warto spróbować kawy z dripu lub z frenchpressu, te urządzenia są najprostsze w obsłudze i co najważniejsze – nie są drogie.

Choć mało osób o tym wie, kawy speciality to szeroki temat. Warto się w niego lepiej zagłębić, jeśli chcemy pić dobrą kawę.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *