Czy na pewno używasz dobrej mąki? Sprawdź!

Pizza, kruche ciasto, pierogi, kluski, naleśniki i makaron – co łączy te potrawy? Mąka! Ale czy taka sama? Poznaj podstawowe typy mąk pszennych i ich właściwości. Dzięki temu gotowanie i pieczenie stanie się dziecinnie proste.

Z tej mąki będzie…co tylko chcesz!

Kuchnia bez mąki jest jak popisowe danie bez soli. Właściwie dobrana mąka sprawi, że powstałe z niej potrawy będą odpowiednio miękkie, kruche lub puszyste – dokładnie takie, jakie powinny być.

Sekret tkwi w popiele

Typ mąki określamy na podstawie zawartego w niej popiołu. Typ 550 oznacza więc, że na 100 kilogramów mąki przypada 550 gramów popiołu. Im wyższy typ, tym więcej cennych wartości odżywczych m.in. błonnika.

Mąka pszenna powstaje z oczyszczonego ziarna. Zawiera białko oraz witaminy z grupy B, witaminę PP, A i E. Dzięki dużej ilości glutenu, który nadaje wyrobom elastyczności i sprężystości, jest szczególnie polecana do wypieku ciast, pierogów oraz pozostałych wyrobów cukierniczych. Osoby nietolerujące glutenu nie muszą jednak rezygnować z dań mącznych i wyrobów cukierniczych. Coraz więcej sieci handlowych posiada w swojej ofercie mąki sojowe, amarantusowe czy kukurydziane.

Najpopularniejsze typy mąk pszennych:

Pamiętaj, że mąka zbyt długo przechowywana traci wiele cennych wartości odżywczych! Zawsze wybieraj mąkę ze sprawdzonego źródła pochodzącą prosto z młyna, a będziesz cieszyć się wypiekami doskonałej jakości.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *