Czy na pewno używasz dobrej mąki? Sprawdź!

Pizza, kruche ciasto, pierogi, kluski, naleśniki i makaron – co łączy te potrawy? Mąka! Ale czy taka sama? Poznaj podstawowe typy mąk pszennych i ich właściwości. Dzięki temu gotowanie i pieczenie stanie się dziecinnie proste.

Z tej mąki będzie…co tylko chcesz!

Kuchnia bez mąki jest jak popisowe danie bez soli. Właściwie dobrana mąka sprawi, że powstałe z niej potrawy będą odpowiednio miękkie, kruche lub puszyste – dokładnie takie, jakie powinny być.

Sekret tkwi w popiele

Typ mąki określamy na podstawie zawartego w niej popiołu. Typ 550 oznacza więc, że na 100 kilogramów mąki przypada 550 gramów popiołu. Im wyższy typ, tym więcej cennych wartości odżywczych m.in. błonnika.

Mąka pszenna powstaje z oczyszczonego ziarna. Zawiera białko oraz witaminy z grupy B, witaminę PP, A i E. Dzięki dużej ilości glutenu, który nadaje wyrobom elastyczności i sprężystości, jest szczególnie polecana do wypieku ciast, pierogów oraz pozostałych wyrobów cukierniczych. Osoby nietolerujące glutenu nie muszą jednak rezygnować z dań mącznych i wyrobów cukierniczych. Coraz więcej sieci handlowych posiada w swojej ofercie mąki sojowe, amarantusowe czy kukurydziane.

Najpopularniejsze typy mąk pszennych:

Pamiętaj, że mąka zbyt długo przechowywana traci wiele cennych wartości odżywczych! Zawsze wybieraj mąkę ze sprawdzonego źródła pochodzącą prosto z młyna, a będziesz cieszyć się wypiekami doskonałej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *