Moda na kozi ser

Kiedyś był praktycznie nigdzie nieznany, może jedynie w tradycyjnych wiejskich gospodarstwach rolnych. Dziś coraz bardziej popularny, a przez to też chętniej wykorzystywany w kuchni. Mowa o kozim serze, który sprawdzi się w codziennym przygotowywaniu potraw zarówno samodzielnie dania, jak i jako smaczny i nietuzinkowy dodatek. A co najważniejsze – oprócz walorów smakowych posiada jeszcze wiele właściwości odżywczych i wspomagających nasze zdrowie.

Jak powstaje ser kozi?

Istnieje bardzo dużo rodzajów serów kozich, a co za tym idzie, wiele jest również technologii ich wytwarzania. Zasadniczo pierwszym etapem jest zakwaszenie mleka, co najczęściej robi się poprzez dodanie do niego skrzepu twarogowego połączonego z enzymem podpuszczki. Dojrzewanie sera przy dużej produkcji trwa kilkanaście do kilkudziesięciu godzin. Jednak w tradycyjnych zakładach i małych gospodarstwach na ten proces poświęca się nawet kilka tygodni. Istnieją też takie odmiany, które potrzebują ponad 12 tygodni, żeby dojrzeć. Czas, na który zostawi się ser, wyznacza też często jego rodzaj – czy będzie to bardziej suchy i kruchy ser pokryty skórką z pleśnią, czy może świeży, lekki serek do smarowania.

 

Same zalety koziego sera

Nie bez powodu coraz więcej osób interesuje się serami z koziego mleka. Są nie tylko smaczne, ale też, zwłaszcza w porównaniu z mlekiem krowim, mają sporo zalet:

Przepis na tosty francuskie z serem

Przepisów na smakołyki jest mnóstwo. Szczególnie polecić można przekąskę w postaci smacznych tostów francuskich z kozim serem i solonym karmelem.

Do przygotowania tostów potrzebne są takie składniki:

Zaczynamy od przygotowania solonego karmelu. Do rondelka wsypujemy cukier. Podgrzewamy, aż będzie brązowy i się rozpuści. Wlewamy do niego wodę i energicznie mieszamy. Gotujemy, aż woda wchłonie cały cukier. Następnie dodajemy śmietankę i sól. Gotujemy jeszcze 10 minut. Studzimy do momentu, aż karmel będzie gęsty. Kromki chleba tostowego zamoczone w jajku rozmieszanym z mlekiem, smażymy na maśle na złoty kolor. Podajemy z plasterkami banana i świeżym serem kozim. Całość polewamy karmelem. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *