Garnki ze stali i aluminium: co musisz o nich wiedzieć

W kuchniach naszych rodziców i dziadków zdecydowanie najczęściej można było spotkać klasyczne garnki emaliowane. W dzisiejszych czasach najbardziej popularne są naczynia wykonane ze stali nierdzewnej albo aluminium. Garnki wykonane z innych materiałów także zaczynają pojawiać się w naszych kuchniach. Na rynku dostępne są też garnki żeliwne, szklane, miedziane, gliniane czy pokryte różnego rodzaju powłokami. Zobacz, czym charakteryzują się garnki ze stali nierdzewnej oraz garnki aluminiowe.

 

Garnki ze stali nierdzewnej

Szczególnie ten typ garnków jest najczęściej używany we współczesnych gospodarstwach domowych i restauracjach. Ze stali nierdzewnej wykonuje się na przykład:

  1. klasyczne garnki,
  2. rondelki,
  3. garnki do mleka,
  4. garnki do szparagów,
  5. garnki do gotowania na parze.

Jak nazwa wskazuje, wysokiej jakości garnki ze stali nierdzewnej są naczyniami, które nie zardzewieją. W dodatku są bardzo solidne, wytrzymałe oraz higieniczne, więc można spokojnie założyć, że posłużą w kuchni przez wiele lat. Ponadto wyróżnia je się wysoka odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o garnkach ze stali nierdzewnej?

Garnki ze stali nierdzewnej, na przykład wysokojakościowej stali chromo-niklowej o zawartości 18% chromu oraz 10% niklu, nie powinny być używane przez alergików. Nikiel, który znajduje się w ich składzie, jest alergenem, czyli antygenem zewnątrzpochodnym wywołującym reakcję uczuleniową.

Które garnki ze stali nierdzewnej będą najlepiej nadawać się do Twojej kuchni? Z całą pewnością takie, które mają grube dno (ważne, by było to dno potrójne, które ochroni przyrządzane potrawy przed przywieraniem oraz przypalaniem) i ścianki. Chodzi o to, żeby lepiej trzymały ciepło, a przygotowane dania nie wystygły kilka chwil po zdjęciu z kuchenki. Odpowiednia cyrkulacja termiczna w środku stalowego garnka umożliwia zaoszczędzenie energii. Przeciwnicy garnków ze stali nierdzewnej narzekają niekiedy na tęczowe plamy, które czasem pojawiają się na powierzchni dna. Wynika to jednak z nieodpowiedniego użytkowania (przede wszystkim w żadnym razie nie wolno wsypywać soli do zimnej wody znajdującej się w takim naczyniu ).

Pośród garnków ze stali nierdzewnej wyróżnia się zarówno takie do użytku co dzień, jak i specjalne garnki gastronomiczne, mające większą pojemność.

Garnki aluminiowe

Garnki zrobione z aluminium swoim wyglądem przypominają naczynia wyprodukowane ze stali nierdzewnej. Mają za to inne właściwości. Największą zaletą garnków aluminiowych, obok ich zdecydowanie atrakcyjnej ceny, jest dobre przewodnictwo cieplne. Jest nawet lepsze niż w przypadku stalowych garnków. Umożliwia to znacznie szybsze przyrządzanie wszelkich potraw.

Garnki tego typu zrobione są z anodowanego aluminium, a niekiedy dodatkowo zabezpieczone specjalną powłoką (ceramiczną, tytanową, teflonową lub kamienną).

Czego nie można robić w przypadku garnków aluminiowych?

Garnków aluminiowych nie powinno się wykorzystywać do przygotowywania potraw kwaśnych, ponieważ w trakcie przyrządzania takich dań w naczyniach z aluminium uwalniają się szkodliwe związki, mające negatywny wpływ na ludzki układ neurologiczny. Pamiętaj więc, że gotowanie kapuśniaku albo bigosu w garnkach z aluminium jest niewskazane.

Podsumowanie

Odpowiedni wybór dobrego kompletu garnków – czyli takiego, który spełni wszystkie nasze oczekiwania i potrzeby – nie należy do najłatwiejszych. Na szczęście po lekturze tego artykułu masz wystarczającą wiedzę, która ułatwi Ci zakupy. Warto sprawdzić ofertę dobrego, branżowego sklepu, takiego jak Prymus AGD.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *