Buraki, kurkuma, orzechy – jak doczyścić ręce z plam po jedzeniu?

Przygotowując posiłek, którego składniki stanowią barwiące produkty musimy być ostrożni. Znacznie łatwiejsze jest zapobieganie, niż później ratowanie zabrudzonych ubrań czy domywanie nieestetycznych plam z dłoni. Co jednak zrobić w przypadku, kiedy zapomnieliśmy założyć rękawiczek i stoimy przed wyzwaniem usunięcia trudno zmywalnych zabrudzeń? Poniżej kilka porad jak doczyścić ręce, by pozbyć się przebarwień po kontakcie z barwiącymi produktami.

Buraki

Po krojeniu buraków spokojnie moglibyśmy bez wcześniejszej charakteryzacji zagrać w horrorze. Czerwone dłonie niczym po dokonaniu krwawej zbrodni nie wyglądają zbyt estetycznie. Jak pozbyć się plam z buraczanego soku? Możesz potrzeć dłonie plasterkiem cytryny lub umyć je pod bieżącą wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego. Jeżeli to nie poskutkuje możesz spróbować zetrzeć plamy, polewając dłonie roztworem wody z sodą oczyszczoną.

Orzechy

Wszyscy smakosze orzechów włoskich wiedzą, że najlepsze są te zerwane prosto z drzewa, obrane z łupiny – świeże i chrupiące. Po tej chwili przyjemności jednak zostają nam na rękach nieestetyczne przebarwienia, a próby ich zmywania nie przynoszą często pożądanego skutku. Jak pozbyć się zabrudzeń z dłoni po obieraniu orzechów? Podobnie jak w przypadku usuwania plam z buraków możemy spróbować umyć ręce z dodatkiem kwasku cytrynowego. Jeżeli to nie poskutkuje możemy moczyć zabrudzone dłonie przez ok. 10 min. w occie lub soku z kiszonej kapusty. Pamiętajmy, by po takiej kąpieli, zadbać o odpowiednie nawilżenie dłoni.

Kurkuma

Kurkuma oprócz tego, że świetnie sprawdza się w kuchni to może być używana również do pielęgnacji. Maseczka z kurkumy to sekret nieskazitelnej cery mieszkanek Indii. Regularne jej stosowanie przyniesie zauważalne efekty na skórze, rozjaśni przebarwienia, wyrówna koloryt skóry. Jednak jest jeden minus nakładania kurkumy na skórę – ma ona silne właściwości barwiące i po jej zmyciu zostają trudne do zmycia plamy. Jak się z nimi uporać? Przede wszystkim przed nałożeniem maseczki, załóż na dłonie rękawiczki lub nakładaj ją z pomocą pędzelka. Po zmyciu maseczki wodą, wetrzyj w twarz oliwę z oliwek, pozostaw ją na skórze na kilka chwil, a następnie nadmiar ściągnij z pomocą wacika kosmetycznego. W pozbyciu się żółtego zabarwienia skóry powinno też pomóc przetarcie twarzy plasterkiem cytryny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *