Historia pierogów

Na słodko i na słono, ze szpinakiem, grzybami, czy też owocami i serem… Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez specjału, jakim są pierogi. Skąd właściwie do nas zawędrowały i komu zawdzięczają taką popularność?

 

Otóż najprawdopodobniej po raz pierwszy zostały zaserwowane w starożytnych Chinach. Były nadziewane kapustą pekińską oraz mięsem. Do dnia dzisiejszego „jiaozi” są uznawane za tradycyjną , noworoczną potrawę. Podobno do Europy zawędrowały dzięki Marco Polo, lecz istnieje również teoria, iż powstały one w podobnym czasie niezależnie na różnych kontynentach.

 

Polska zawdzięcza tą potrawę niejakiemu Jackowi Odrowążowi, który, posiadając tylko mąkę, grzyby i kapustę, przygotował je w czasie swojej podróży z Rusi do naszego kraju.

 

Dziś ich popularność nie słabnie – mimo ciągłego pośpiechu, nadal trafiają w najróżniejszych wersjach na nasze stoły. Przygotowują je nie tylko nasze babcie, ale także młodzi ludzie, którzy coraz częściej odchodzą od gotowego jedzenia, na rzecz kreatywnej kuchni ze staropolskimi korzeniami.

 

A oto kilka naszych przepisów na pierogi 🙂

 

Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kaszą

Samosy

Pierogi pieczone z bryndzą

Pierogi z soczewicą i pieczarkami

Pierogi pieczone

Pierogi z makiem

Leniwe pierogi

Pierogi z łososiem

Pierogi z krupniokiem

Pierogi z suszonymi śliwkami

Pierożki chińskie

Ruskie pierogi

Pierożki serowe

Uszka z grzybami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *