Rzeżucha – dlaczego warto ją jeść zimą?

Zimą kiedy naszemu organizmowi brakuję wielu witamin, których latem dostarczają nam świeże warzywa i owoce powinniśmy sięgnąć po uzupełniające braki suplementy, zwłaszcza te naturalne. Jednym z takich naturalnych suplementów, które z łatwością możemy samodzielnie wyhodować na kuchennym parapecie jest rzeżucha. Dlaczego warto po nią sięgnąć?

Bogate źródło witamin i minerałów

Ta niepozorna roślinka jest nośnikiem wielu witamin. Znajdziemy w niej całe mnóstwo witaminy C, która jest nam niezbędna w budowaniu odporności, zwłaszcza w okresie zimowym kiedy o przeziębienie nie trudno. Dostarczymy dzięki niej naszemu organizmowi żelaza, magnezu i wapnia. Rzeżucha zawiera także kwas foliowy, dlatego powinny po nią sięgać przyszłe mamy, które są w ciąży lub planują dziecko.

Ratunek dla palaczy

Rzeżucha powinna zostać wprowadzona do diety palaczy. Zawarte w niej izotiocyjaniany minimalizują wchłanianie do organizmu substancji smolistych i dzięki temu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc.

Rzeżucha na poprawę wzroku

Osoby mające problemy ze wzrokiem powinny sięgać chętnie po rzeżuchę, gdyż poprawia ona nasze widzenie, dzięki zawartości luteiny. Dodatkowo regularne spożywanie rzeżuchy chroni nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Poprawa wyglądu skóry

Z uwagi na bogaty skład rzeżucha dobrze działa na poprawę wyglądu naszej cery. Powinny po nią sięgnąć osoby zmagające się z trądzikiem. Rzeżucha działa moczopędnie, stąd ułatwia pozbywanie się toksyn z naszego organizmu, które niekorzystnie wpływają na wygląd naszej skóry, ale także ogólne samopoczucie.

Jak hodować rzeżuchę?

Wystarczy, że na zakrętkach od słoika bądź w talerzyku wyłożysz watę, płatki kosmetyczne czy ręczniki papierowe. Następnie należy je zwilżyć wodą i wysypać na takie podłoże nasiona rzeżuchy. Po upływie ok. tygodnia możemy już cieszyć się zbiorami rzeżuchy. Pamiętaj jednak, by nie przelać rzeżuchy, wystarczy ją codziennie delikatnie spryskać wodą. Rzeżucha najlepiej pasuję do kanapek z jajkiem czy serkiem śmietankowym.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *