Pizza na przestrzeni wieków

Pizza – czy na świecie istnieją osoby, które nie są zwolennikami tej potrawy? Pizzerie prześcigają się w różnorodności smaków i starają się dopasować swoją ofertę do każdego. Mamy więc pizze dla fanów mięsa, dla wegetarian czy nawet dla osób na diecie – wypiekane na specjalnej razowej mące. Jednak czy zastanawialiśmy się nad tym, kiedy właściwie pierwsza pizza trafiła na stół? 

 

O śladach tego dania w kulinarnej historii możemy mówić już w starożytnym Egipcie, gdzie powszechne były wypiekane, okrągłe placki. W 977 roku po raz pierwszy zostało użyte słowo „piza”, której głównymi składnikami było oczywiście ciasto, bazylia i ser. Dużą zmianę przyniosło odkrycie Ameryki, z której przywieziono do Włoszech pomidory. Od tego czasu stały się one jednym z głównych składników tej potrawy.

 

Pierwsza pizzeria rozpoczęła swoją działalność w XVIII wieku w Neapolu i spotkała się z ogromnym entuzjazmem. Najpopularniejszy rodzaj pizzy swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch, Małgorzacie Sabaudzkiej, która to rozsmakowała się w popularnej dzisiaj „margericie”, czyli ciasta z dodatkiem sera mozarella. U schyłku XIX wieku pizzą mogły się cieszyć także Stany Zjednoczone.

 

Nawiązując do historii pizzy, polecamy nasze przepisy na pizze:

Chicago pizza

Pizza

Pizza rollo

Pizza z patelni

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *