Rodzaje serników z całego świata

Sernik to deser na pierwszy rzut oka kojarzący się nam niemal wyłącznie z Polską. Musimy jednak pamiętać, że jest on uwielbiany niemal na całym świecie, a w każdym kraju ma nieco inny smak i recepturę.

Najbardziej klasyczną wersją sernika jest sernik wiedeński, który charakteryzuje się niezwykłą lekkością. Zazwyczaj jest przyrządzany jest całkowicie bez spodu, ale można też spotkać receptury w których jest spód, zazwyczaj wykonany z ciasta kruchego lub półkruchego.

Innym modnym ostatnio u nas typem sernika jest sernik japoński. Również jest on bardzo lekki, co zawdzięcza pieczeniu w kąpieli wodnej. Masę serową łączy się z żółtkami, oraz ubitymi wcześniej na sztywno białkami, co ma zapewnić jeszcze większą puszystość. Czasami do sernika dodawany jest sok z cytryny, dla zrównoważenia słodkiego smaku kwaskowatością. Spotyka się też receptury z użyciem białej czekolady, jednak nie jest to już klasyczny sernik japoński.
Jednym z najbardziej znanych u nas serników jest sernik nowojorski. Jest on stosunkowo łatwy do przyrządzenia, bo nie wymaga użycia piany z białek, ponieważ jajka w tym przepisie są dodawane bezpośrednio do masy serowej a następnie z nią miksowane. Dzięki temu, że sernik nie jest mocno napowietrzony przed pieczeniem – nie opadnie tuż po nim zbyt mocno, co jest częstym problemem podczas jego przygotowywania.
Latem bardzo popularne są serniki na zimno, które charakteryzują się niezwykłą prostotą wykonania. Wystarczy ułożyć na spód formy gotowe herbatniki, masę serową zmiksować z jajkami i odpowiednią ilością cukru i umieścić masę w formie. Należy użyć żelatyny, by masa serowa całkowicie stężała. Po kilku godzinach taki sernik można przykryć np. galaretką owocową, czy polewą czekoladową.
Sernik jaki by nie był zawsze smakuje wspaniale, nic dziwnego że mieszkańcy całego świata zajadają się nim z ta dużą przyjemnością.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *