Podstawowy element wyposażenia sali restauracyjnej

Podstawowym elementem wyposażenia sali restauracyjnej, gdzie również mamy obsługę kelnerską, jest pomocnik kelnerski. Tego typu szafka powinna być ustawiona w poszczególnych rewirach i samym usprawniać obsługę gości. Jak wiadomo, obsługa gości powinna przebiegać szybko i bez różnego rodzaju zakłóceń. Dlatego też, jedną z pierwszych czynności, która jest wykonywana przez kelnera podczas jego codziennej pracy, jest właśnie przygotowanie tej niezwykle ważnej szafki. Otóż pomocnik kelnerski powinien być do pilnowany w każdym rewirze, gdzie jest ustawiony. Na tej szafce ustawia się przede mną naczynia, sztućce oraz różne elementy dekoracyjne, które będą nam codziennie pomocne. Zadaniem tego typu szafki jest skracanie drogi, jaką kelner musiałby pokonywać podczas dbania o nakrycie stołowe każdego stolika.  Oznacza to, że wiele potrzebnych rzeczy pozostaje właśnie na tej szafce, jaką jest pomocnik kelnerski.

Pomocnik kelnerski w praktyce

Wspomnieliśmy już o tym, że każda sala zostaje podzielona na rewiry. To właśnie w tych miejscach pracują odpowiedzialni za nie kelnerzy. Rewir zatem powinien być wyposażony w ułatwiającą pracę pomocnik kelnerski. Inaczej możemy go nazywać stołem pomocniczym. Tak naprawdę w praktyce są to duże stoły lub szafki kelnerskie, ale spotykamy również małe stoliki dostawcze, wózki kelnerskie, które stosowane są właśnie jako stały pomocnicze oraz niewielkie stoliki pod tace.

Jaki pomocnik kelnerski wybrać?

Wspomnieliśmy już o tym, że pomocnik kelnerski może być w różnych wariantach. Duże stoły i szafki kelnerskie znajdą zastosowanie w średnich i dużych zakładach gastronomicznych, gdzie potrzebna jest obsługa kelnerska. Przeznaczone one będą na przygotowywania zapasowego sprzętu, który niezbędny jest podczas każdego posiłku. Mniejsza rozwiązania, czyli małe stoliki dostawcze sprawdzam się we wszystkich lokalach gastronomicznych z obsługą kelnerską, gdzie stosowany jest serwis angielski. Takie pomocniki kelnerskie są po prostu podczas obsługi dostawiane do stołu konsumenckiego i służą do przygotowywania potraw i przekładania ich z półmisków na talerze. Wózki kelnerskie stanowią niezbędny element pracy każdego kelnera i również ich zastosowanie jest podobne. Jednak na tych wózkach przygotowujemy potrawy i napoje w obecności naszych klientów i konsumentów. Małe stoliki pod tace stanowią tylko i wyłącznie element uzupełniający sprzętu pomocniczego. Często wykorzystywany w zakładach gastronomicznych bywają na krótki czas, gdzie obsługujemy dużą liczbę gości. W zakładach gastronomicznych spotykamy małe szafki, które pełnią rolę pomocników kelnerskich i możemy również je zaobserwować w kawiarniach i barach, które nie są nastawione na obsługiwanie dużej liczby gości.

Jak właściwie przygotować pomocnik kelnerski?

Żeby poprawnie przygotować nasz stół pomocniczy powinniśmy wykonać następujące czynności. Bardzo ważne będzie ustawienie zapasowej zastawy stołowej oraz przypraw. Nie możemy zapomnieć również o serwetkach papierowych i płóciennych. Przydatna będzie także zastawa szklana, czyli różnego rodzaju szklanki do wody i kieliszki, ale równie ważne będą wypolerowane sztućce. Oczywiście przygotowywanie zastawy stołowej będzie uzależnione od naszego konkretnego jadłospisu na dany dzień. Wszystkie wymienione elementy nie muszą znajdować się w pomocniku kelnerskim, gdyż niekiedy możemy je przynosić wraz z napojami, czyli Sprawa dotyczy filiżanek i szklanek.

Podsumowanie

Pomocnik kelnerski powinien zostać wyposażony tak, aby wszystkie rzeczy w nim ustawione były łatwe do ich pobierania. W przedniej części powinniśmy pozostawić wolne miejsce, które będzie potrzebne do ustawiania tac i półmisków, a także w ten sposób możemy chronić szkło przed przewróceniem. Niezwykle ważne jest to, no szafka była utrzymana w należytym porządku i tym samym nie należy gromadzić w niej zbyt dużej liczby przedmiotów. W żadnym wypadku nie należy składać tam brudnych naczyń, pustych butelek itd. Trzymamy tam tylko czyste przedmioty.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *