Napoje roślinne, wykorzystywane w kuchni jako zamiennik mleka krowiego, nie dziwią nikogo. Kiedyś trudno było zakupić chociażby mleko sojowe, a dziś półki sklepowe nierzadko pękają w szwach od różnorodności produktów. I choć z dostępnością napojów roślinnych problemu nie ma, o tyle wciąż brakuje wystarczającej wiedzy pośród konsumentów. A mleka roślinne potrafią znacznie różnić się od siebie. Poszczególne ich łączenie z innymi produktami może również przyjeść optymalne korzyści zdrowotne!
Wielu osobom dietetyka kojarzy się wyłącznie z wiedzą specjalistyczną z zakresu żywienia. I owszem, tak jest również, a samo zagadnienie jest niezwykle złożone. Z drugiej jednak strony pewne podstawy może – a nawet powinien – wiedzieć każdy z nas. Dlatego warto samemu rozwijać swoją wiedzę z zakresu żywienia, nawet jeśli miałaby zostać wykorzystana tylko we własnym zakresie. Z pewnością większa świadomość żywieniowa zwróci się w lepszym zdrowiu i samopoczuciu. Wiedzę dietetyczną czerpać można z książek lub artykułów, dobrym wyjściem dla osób zaangażowanych może być rozszerzony dietetyczny kurs online.
Mleko krowie, choć codziennie stosowane w naszej kuchni, niestety nie jest tolerowane przez każdy organizm. Najbardziej „problematyczne” elementy to cukier mleczny oraz laktoza. Tolerancja na te składniki (a szczególnie na laktozę) zmniejsza się wraz z wiekiem. U niektórych jednak mleko krowie od dziecka może wywoływać reakcję alergiczną.
Alternatywą dla mleka krowiego są tzw. mleka roślinne. Ich bardziej prawidłowa nazwa to napoje roślinne, jednakże terminu „mleko” używa się, aby podkreślić ich funkcję zamiennika dla mleka krowiego. Napoje roślinne, wytwarzane są poprzez moczenie i blendowanie produktów roślinnych (pestek, orzechów, płatków zbóż oraz nasion). Posiadają one stosunkowo wysoką zawartość białka oraz masę składników odżywczych, nie zawierają natomiast w sobie problematycznej laktozy i są lepiej trawione przez ludzki układ pokarmowy.
Niektórzy z chęcią porzuciliby mleko krowie na rzecz roślinnego, obawiają się jednak jego wysokiej ceny. I owszem, choć obecny wybór w sklepach jest szeroki, to niekiedy cena za kartonik waha się od 8 do nawet 15 złotych. Wątpliwości budzi także skład niektórych produktów – część marek ze sklepowej oferty niestety dodaje do swojego mleka roślinnego dodatkowy cukier. A to nie tylko psuje naturalny smak, ale może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne.
Na szczęście mleko roślinne można przygotować samodzielnie w domu! Jest to tańsze oraz pozwala mieć pełną kontrolę nad składem i procesem produkcji. Nie potrzebujesz do tego żadnego specjalnego sprzętu – wystarczy Ci dobry blender lub wyciskarka wolnoobrotowa. Zrobienie domowego napoju roślinnego wcale nie jest trudne! Najprostsze jest domowe mleko kokosowe, bez trudu przyrządzisz także mleko owsiane czy migdałowe!
Napoje roślinne różnią się swoimi właściwościami. Dlatego warto przyswoić choć podstawową wiedzę dietetyczną. Nie wszystkie napoje roślinne mogą być spożywane przez każdego. Niektóre (szczególnie mleka orzechowe) zawierają alergeny, które u części osób mogą wywołać silne reakcje alergiczne. Mleko roślinne trzeba zatem świadomie dopasować do własnych potrzeb. Za najzdrowsze, najbardziej uniwersalne i najbezpieczniejsze uznawane jest mleko sojowe. Posiada ono wysoką zawartość białka oraz stosunkowo niską zawartość tłuszczów i cukrów. Dobre jest także mleko ryżowe, choć ono zawiera już nieco większą ilość naturalnie występujących cukrów prostych.
W Internecie jest także masa przepisów pozwalająca na wykorzystanie potencjały mleka roślinnego. Mleko owsiane i sojowe doskonale nadaje się do przyrządzenia wyśmienitej kawy. Mleko roślinne sprawdzi się także podczas pieczenia ciast i przyrządzania różnorakich deserów! To naprawdę pozytywna informacja dla osób borykających się z nietolerancją laktozy.
W dzisiejszych czasach świadomość nietolerancji pokarmowych znacznie wzrosła, co może cieszyć. Niektórzy nadal jednak nie wiedzą, iż mimo problemów zdrowotnych mogą cieszyć się smakiem tradycyjnych potraw i wypieków. Mleko krowie zastąpić można roślinnym, a problematyczną (dla niektórych) mogę pszenną – mąką kokosową lub kukurydzianą!
Takie połączenie idealnie nadaje się do wielu wypieków i pozwala czerpać radość zarówno z przyrządzania smakołyków, jak i delektowania się ich smakiem! Wielu tradycyjnych przepisów nie trzeba nawet modyfikować – wystarczy zastosować dobrze znane zestawy składników i proporcje!
Nieco gorzej jest w przypadku dostępności produktów przygotowanych na zamiennikach w cukierniach – dlatego wciąż króluje moda na własne przygotowywanie wypieków i dań. Na szczęście już praktycznie w każdej kawiarni dostępne jest mleko roślinne – co nas niezmiernie cieszy! Pokazuje to, iż ogólna świadomość żywieniowa naszego społeczeństwa wzrasta, co bez wątpienia wszystkim może wyjść na zdrowie!
Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]
Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]
Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]