suche-pieczywo

Czerstwy chleb – co z nim zrobić? Sposoby na odświeżenie pieczywa

Dla naszych babć i dziadków wyrzucanie chleba było nie do pomyślenia. Dziś niestety coraz częściej w naszych domach pieczywo się marnuje. Jak wykorzystać czerstwy chleb, którego nikt nie ma ochoty jeść? Suchy chleb da się uratować. Wystarczy wiedzieć jak. Stosuj poniższe wskazówki, a już nigdy nie wyrzucisz zalegających w kuchni resztek pieczywa.

Jak odświeżyć czerstwy chleb? 

Najszybszym sposobem odświeżenia pieczywa jest włożenie lekko zwilżonego wodą pieczywa na kilka sekund do mikrofalówki. Pod wpływem temperatury i wytworzonej pary zmięknie i będzie nadawał się do jedzenia. Jeżeli nie masz kuchenki mikrofalowej, tak samo skuteczny będzie piekarnik. Jedyne na co musisz się nastawić, korzystając z tej metody to dłuższy czas oczekiwania. Pieczywo zawiń w folię aluminiową i włóż do nagrzanego do 140 stopni piekarnika i piecz przez ok. 15 min. Jeżeli chcesz uniknąć używania foli aluminiowej, pieczywo możesz ułożyć na kratce grillowej piekarnika, a na półkę niżej wstawić naczynie wypełnione wodą. Wytworzona para zmiękczy pieczywo.

Z pomocą pary odświeżysz chleb czy bułki z użyciem garnka i umieszczonego nad nim sitka, czy specjalnego wkładu do gotowania na parze. Z powodzeniem możesz również użyć przymocowanej ściereczki rozłożonej nad garnkiem, na której ułożysz kromki chleba. Po chwili pieczywo odzyska miękkość. W odświeżeniu chleba pomoże też włożenie na noc do pojemnika, w którym trzymamy pieczywo cząstki jabłka. Sprawi ono, że pieczywo zmięknie i odzyska swoją świeżość.

Podeschniętą kromkę chleba można również obtoczyć w jajku i usmażyć na patelni. Taki tost posmarowany masłem i ulubionym dżemem warty jest chwili zapomnienia o diecie. Z czerstwego pieczywa możesz przygotować również grzanki, które później wykorzystasz do zup czy posypania sałatki. Pokrój pieczywo w kostkę, wymieszaj z oliwą i dodaj ulubione przyprawy np. czosnek. Następnie grzanki upiecz w piekarniku na złoty kolor. Z powodzeniem możesz je przetrzymywać w szczelnie zamkniętym pojemniku do ok. 2-3 tygodni od przygotowania.

Jak przechowywać pieczywo, by zapobiec jego pleśnieniu? 

Przede wszystkim chleb musi „oddychać”. Zapomnij o przetrzymywaniu go w foliowych reklamówkach. Pieczywo powinniśmy przechowywać się w lnianym woreczku, chlebaku lub w papierowej torbie. Jeżeli mamy w zwyczaju kupować duże ilości chleba na zapas, który nie zostanie zużyty w przeciągu jednego dnia, zaraz po przyniesieniu go do domu, zamroź jego część. Po odmrożeniu zachowa on świeżość.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *