Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne kultywowane w różnych krajach

Wszyscy znamy polską tradycję obchodów wigilijnych. Publikowaliśmy także wpis o zwyczajach bożonarodzeniowych z innych krajów. Jakie są najdziwniejsze zwyczaje świąteczne na świecie? Podczas świątecznych obowiązków warto je poczytać, by choć trochę oderwać się myślami od intensywnych przygotowań. Kto jeździ na rolkach na pasterkę, gdzie prezenty przynosi wiedźma? Znajomość takich anegdotek to też świetny temat do rozmowy przy świątecznym stole.

Norwegia – chowaj miotły

Norwegowie kultywują tradycję chowania mioteł. Wedle legendy, która głosi że w Boże Narodzenie czarownice poszukują nowego środka transportu. Norwegowie chowają je, by odstraszyć złe demony i odpędzić je od domostwa.

Czechy – rzut butem

Kobiety w Czechach w święta Bożego Narodzenia kultywują znany nam zwyczaj andrzejkowy. Stają tyłem przy drzwiach i rzucają za siebie but, jeżeli jego przód spadnie tyłem do drzwi to w tym roku danej pannie nie wróży się zamążpójścia, jeżeli przodem to czas przygotowywać się do wesela.

Włochy – prezenty przyniesie Ci wiedźma

Do Włoch nie dociera święty Mikołaj. Dzieciom prezenty przynosi Befana. Według legendy jest to wiedźma, która nie zdążyła przynieść Dzieciątku Jezus daru i teraz rozdaje prezenty wszystkim dzieciom, bo nie wie które z nich to mały Zbawiciel.

Hiszpania (Katalonia) – kupa śmiechu

W każdej katalońskiej szopce znajduję się figurka robiąca kupę. Ma ona zapewnić urodzaj i szczęście. W Hiszpanii kultywuje się też tradycję Katalan, dzieciom kupuje się drewnianą figurkę na nóżkach, który wypełnia się słodyczami. Tym kawałkiem drewna mają opiekować się dzieci, a w święta uderza się w pieniek śpiewając piosenkę, zachęcając pieniek do wydalenia smakołyków.

Niemcy – bombka z ogórka

Niemcy wieszają na choince ogórka, musi on być powieszony dość nisko, ale jednak niezbyt na widoku. Podczas Wigilii szukają go dzieci. To które znajdzie ogórek dostaje dodatkowy prezent.

Słowacja – rzucanie jedzeniem

Na Słowacji kultywowano zwyczaj, który każdą perfekcyjną gospodynię mógłby przyprawić o zawał serca. Przed rozpoczęciem wigilijnej wieczerzy Pan domu nabiera łyżką wybraną świąteczną potrawę i rzuca nią o sufit. Im większa plama powstała tym więcej szczęście w nadchodzącym roku dla rodziny.

Wenezuela – jazda na rolkach na pasterkę

W Wenezueli ruch dla samochodów jest zamknięty, by wedle tradycji wszyscy mogli dotrzeć do kościoła na rolkach.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *