Placki ziemniaczane – pomysł na pyszny i tani obiad

Placki ziemniaczane to jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej, a w dodatku bajecznie prostych w wykonaniu! Wystarczą bowiem ziemniaki, jajka i mąka. Co więcej, doczekało się ono również swojego święta. Obchodzony 13 listopada Dzień Placka Ziemniaczanego świętuje się w kilkunastu krajach! Przede wszystkim jednak jest to świetny pomysł na smaczny i tani obiad. Dlatego poniżej zdradzamy, jak przygotować placki ziemniaczane. Przeczytaj I dowiedz się więcej!

Placki ziemniaczane – nie tylko od święta!

Tradycja przygotowywania placków ziemniaczanych sięga staropolskiej kuchni chłopskiej. Pierwsze przepisy pochodzą już z XVII w. Proste, tanie, a zarazem niezwykle sycące – szybko na stałe weszły do kanonu tradycyjnych potraw. Podawane na kilkanaście różnych sposobów – od wersji ze śmietaną i cukrem, aż po gulasz, są daniem uniwersalnym na każdy dzień. Z powodzeniem można je postawić na świątecznym stole, jak i zachwycić nim rodzinę w ciągu tygodnia. Jak zatem je przygotować?

Placki ziemniaczane – składniki

Aby przygotować placki ziemniaczane, potrzebne Ci będą:

Opcjonalnie można dodać również ząbek czosnku, pęczek szczypiorku lub inne przyprawy. W zależności od grubości placuszków z przepisu można przygotować nawet do 25 placków o średnicy do 12 cm!

Jak zrobić placki ziemniaczane – przepis

Placki ziemniaczane to nie tylko tani obiad, ale i łatwy w wykonaniu! W tym celu wystarczy:

  1. Obrać ziemniaki i cebulę.
  2. Zetrzeć je – na tarce o małych oczkach lub w maszynie do mielenia mięsa.
  3. Odlać wodę ze startych warzyw. W razie potrzeby można je wycisnąć.
  4. Dodać jajka i mąkę. Wymieszać i przyprawić dla smaku.
  5. Na patelni rozgrzać olej, a następnie smażyć placuszki na złoty kolor – obracając je co 2-3 minuty.

Aby masa nieściemniała, w trakcie jej przygotowywania można także dodać do niej łyżkę śmietany lub jogurtu. Po usmażeniu poleca się je odstawić na kilka minut na ręcznik papierowy, który wciągnie nadmiar oleju.

Jak podawać placki ziemniaczane? Propozycja podania

Placki ziemniaczane można przygotować na wiele różnych sposobów. W zależności od okazji można je podać z:

Z kolei na Białorusi serwuje się je także z zagotowanymi w cukrze kiszonymi brusznicami. Wybierając odpowiednie dodatki, można sprawić, że ten tani obiad przerodzi się w bardzo wykwintne danie.

Placki ziemniaczane – potrawa znana nie tylko w Polsce

Na końcu warto również wspomnieć, że choć placki ziemniaczane uznaje się za nasz rodzimy wynalazek, wcale do końca tak nie jest. Placki z tartych ziemniaków jedzą również inni Słowianie – w tym m.in. Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini. Serwują je także Niemcy, Austriacy, Węgrzy oraz mieszkańcy Luksemburga. Natomiast Szwajcarzy przygotowują je z samych ziemniaków oraz jedzą je z dodatkiem szpinaku lub jajek sadzonych. Z kolei Czesi mają swoje bramboraki, które jedzą solo lub mocno doprawione czosnkiem i majerankiem. Rakietami obiad jest znany również w Anglii, gdzie podaje się czasem w towarzystwie sera i pomidorów. Znają je również Irlandczycy, którzy ziemniaczane boxty jedzą na śniadanie. O więcej, danie to jest znane również w Zimbabwe, Indiach oraz wielu innych dawnych koloniach brytyjskich. W Polsce znane są natomiast jako placki po węgiersku. Jak się jednak okazuje, nie wiele mają one wspólnego z Węgrami – nazwą tą przywarła do placków w czasach PRL-u, kiedy potrawa ta podpisała restauracyjne menu.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *