Jak zrobić idealną jajecznicę?

Jajecznica to najprawdopodobniej jedno z pierwszych dań, jakie nauczył się przyrządzać każdy z nas. W jej przygotowaniu nie ma nic trudnego: jajka wrzucamy na patelnie, mieszamy i czekamy aż się zetną. Choć przyrządzając jajecznicę, wszyscy używamy tych samych bazowych składników to nie wszędzie jajecznica smakuje tak samo dobrze. Ile domów tyle rodzajów dodatków, stopnia ścięcia jajek i kulinarnych patentów. Zdradzę wam kilka swoich i mam nadzieję, że i wy uchylicie rąbka waszych kuchennych trików jak zrobić jajecznicę, by była idealna.

Użyj masła

Nawet jeśli na codzień ograniczasz jego spożycie, w przypadku jajecznicy nie szczędź masła. Jego dodatek sprawi, że jajecznica nabierze wyjątkowego smaku. Smażenie jajecznicy zacznij na małym ogniu, wbij jajka zanim masło zdąży się roztopić. Dzięki temu unikniesz zbyt szybkiego ścięcia się jajek. Podczas smażenia jajecznicy, by zapobiec zbyt wysokiej temperaturze patelni, powinniśmy co jakiś czas zdejmować ją z palnika, by ustabilizować temperaturę.

Najpierw białka

Po wrzuceniu jajek na patelnie, rozmieszaj tylko białka. Pozwól im się lekko ściąć i dopiero na sam koniec smażenia narusz żółtka. Chcąc zapobiec zbyt wczesnemu rozlaniu żółtka, każde jajko rozbij pojedynczo do miseczki i następnie delikatnie wlej na patelnie. Rozlane pod koniec żółtko zachowa lekko płynną konsystencję i smak, który tak cenimy przygotowując jajka na miękko. Nie do końca ścięte, lekko płynne żółtko to najważniejszy sekret idealnej jajecznicy.

Nie przesadzaj z dodatkami 

Jeżeli decydujesz się na jajecznicę z dodatkami, nie przesadzaj z ich ilością. Postaw na maksymalnie dwa dodatkowe składniki. Boczek, cebula pomidory, szczypiorek, więcej nie znaczy lepiej. Pamiętaj, że w jajecznicy dominującym smakiem mają być jajka, których wyczuwalny, pyszny smak zabije nadmiar dodatków.

Dodaj mleko lub śmietankę

Dodatek opcjonalny, ale konieczny jeśli przyjdzie Ci ratować zbyt ściętą jajecznicę. Jeżeli wydaje Ci się, że jajka osiągnęły pożądaną konsystencję, dodaj łyżkę mleka lub śmietanki. Dodatek ten schłodzi temperaturę jajek i zapobiegnie ich dalszemu ścinaniu.

Wypróbuj także nasz przepis na jajecznicę z wykorzystaniem sezonowych dodatków i sprawdź jak zrobić jajecznicę z kurkami:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *