Skórki z owoców i warzyw. Których owoców i warzyw nie należy obierać?

Często odruchowo przed zjedzeniem jakiegoś warzywa czy owocu zdejmujemy z niego skórkę myśląc, że są nie zdrowe. Jednak wielu z nich nie powinniśmy obierać, gdyż to właśnie w skórkach zawarta jest największa liczba witamin i składników, których potrzebuję nasz organizm. Z jakich warzyw i owoców ściąganie skórki jest błędem?

Jabłka

Jabłka najlepiej jest zjadać ze skórką. To w niej znajduje się najwięcej witamin. Skórka jabłka zawiera też dużo błonnika, który wspomaga trawienie i reguluje pracę jelit. Obierając jabłka ze skórki pozbawiamy je cennego kwasu ursolowego, który jest w nich zawarty. Kwas ten dobrze działa na nasz organizm m.in. obniżając poziom cukru i złego cholesterolu.

Ziemniaki

Obierane wykorzystujemy do przygotowania puree, frytek czy placków ziemniaczanych. Te w skórce jemy tylko młode i to też dość rzadko, bo sezon na nie trwa krótko. W skórce ziemniaka znajdziemy witaminy z grupy B, ale także błonnik. Ziemniaczane obierki zawierają także dużo potasu, żelaza. Dlatego jeśli tylko możemy decydujmy się na gotowanie ziemniaków w mundurkach. Warto też sprawdzić przepis na chipsy robione ze skórek ziemniaków. Wystarczy, że przed obraniem dokładnie wyszorujesz skórkę ziemniaka, by po jej obraniu z resztek przygotować pyszną i chrupiącą przekąskę.

Kiwi

Choć wydawałoby się, że obranie kiwi z włochatej skórki jest koniecznością to właśnie w niej znajdziemy całe bogactwo tego egzotycznego owocu. Jedzenie kiwi wraz ze skórką powinny do swojej diety wprowadzić osoby, które zmagają się z nawracającymi infekcjami pęcherza moczowego. Najczęściej odpowiedzialną za ich powstawanie bakterią jest E.Coli, z pozbyciem się ich skutecznie można walczyć jedząc skórkę z kiwi. Kiwi to też źródło witaminy E i kwasu foliowego, dlatego powinny po nie sięgnąć kobiety planujące ciąże.

Chcąc rozkoszować się smakiem owoców i warzyw oraz czerpać pełnie ich właściwości zdrowotnych warto pamiętać, że przed spożyciem należy pozbyć się pestycydów z powierzchni skórki. Jak to zrobić pisaliśmy w jednym z naszych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *