hodowla_kielkow

Jak hodować kiełki w domu? Wszystko, co musisz wiedzieć o domowej uprawie

Zbliżająca się wielkimi krokami jesień i następująca po niej zima to czas, kiedy zaczynamy odczuwać deficyt świeżych warzyw i owoców. W tym okresie sięgnij po kiełki. Są one dostępne do kupienia w wielu sklepach. Jednak ich hodowla jest tak prosta w warunkach domowych, że musisz spróbować samodzielnej uprawy. Dowiedz się jak hodować kiełki w domu, by za kilka dni cieszyć się smakiem własnoręcznie wyhodowanych kiełków.

Poprawa cery, stanu włosów i paznokci, zyskasz to wszystko wprowadzając do swojego jadłospisu świeże kiełki. Ich niska kaloryczność zostanie doceniona także przez osoby będące na diecie. Są bogate w błonnik, ułatwiają trawienie, wspomagając walkę ze zbędnymi kilogramami. Powinny znaleźć się w naszej diecie również ze względu na zawarte w nich bogactwo witamin.

W czym hodować kiełki?

Najwygodniej będzie kupić specjalny przeznaczony do tego słoik wyposażony w metalową siateczkę w miejscu zakrętki. Jednak jego cena może odstraszać od zakupu. Spokojnie jednak możemy odtworzyć taką kiełkownicę w domu z pomocą tańszych zamienników. Wystarczy zwykły słoik, kawałek gazy i gumka, by przymocować siatkę do słoika. W ostateczności w zwykłej zakrętce od słoika możesz zrobić kilka dziurek, nawet przy tak prowizorycznej konstrukcji hodowla kiełków powinna się udać.

Jak hodować kiełki?

Kupione nasiona kiełków namocz przez noc w wodzie. Następnie wyparz słoik, który ma być inkubatorem dla Twoich kiełków. Wsyp do niego namoczone nasiona i ponownie zalej je letnią wodą tak by wypełniła cały słoik. Następnie przykryj go przygotowanym z gazy sitem. Tak przygotowany słoik odstawiamy na kolejną noc. Ranem odlewamy wodę z kiełków przez przygotowane przez nas sito i przepłukujemy kiełki świeżą wodą kilka razy. Słoik z odsączonymi kiełkami stawiamy na skos, przygotowując mu jakąś podpórkę np. wstawiając go na skos do wąskiej miseczce. Zostawienie słoika pod takim kątem ma za zadanie odprowadzanie nadmiaru pozostałej wody.

Przepłukiwanie kiełków należy wykonać również wieczorem. W kolejnych dniach powtarzaj tę czynność przynajmniej 2 razy w ciągu dnia. Nasionka mają przez cały czas pozostawać wilgotne. Po upływie 3-5 dni możesz już cieszyć się z własnoręcznie wyhodowanych kiełków.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Wielofunkcyjny robot kuchenny Kohersen – recenzja

Recenzja wielofunkcyjnego robota kuchennego z funkcją gotowania Kohersen CY021 w kolorze białym Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na spędzanie godzin w kuchni. Dlatego […]

Wolnowar crockpot timeselect – recenzja

Recenzja wolnowaru Crock-Pot TimeSelect CSC066X 5,6 l Uwielbiam aromatyczne, rozgrzewające potrawy, które nie wymagają ode mnie wiele pracy. Dlatego z radością wypróbowałam wolnowar Crock-Pot TimeSelect […]

Robot do sałatek i deserów Kohersen – recenzja

Recenzja robota do sałatek i deserów Kohersen VC05S 150 W w kolorze antracytowym Uwielbiam sałatki i desery, ale ich przygotowanie często zajmuje mi dużo czasu. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *