Zakalec – jakich błędów unikać, by wypiek był zawsze udany?

Nieudany wypiek zdarzył się chyba każdemu. Na pomyślność wypieku wpływa wiele czynników. Nawet jeśli korzystamy ze znanego i wypróbowanego przepisu coś może pójść nie tak. Do zakalca może przyczynić się zbyt wysoka temperatura pieczenia, złe proporcje, ale również te bardziej błahe czynniki jak nieprzesiane lub zbyt zimne składniki. Jakich błędów unikać, by w przyszłości każdy nasz wypiek był udany?

Przesiej suche składniki

Poświęć dodatkową chwilę czasu na przesianie przez sito wszystkich sypkich składników, które zamierzasz użyć w cieście. Przesianie maki nie tylko pozbawi ją zanieczyszczeń, zabieg ten ma również na celu jej napowietrzenie. Nada to późniejszemu ciastu puszystości i pomoże mu wyrosnąć.

Składniki w temperaturze pokojowej

Zwracaj uwagę, by przed przystąpieniem do przygotowywania ciasta ogrzać składniki do temperatury pokojowej. Wyjmij je z lodówki na minimum godzinę przed rozpoczęciem kulinarnych eksperymentów. Pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach i jeśli użyjemy składników wyjętych prosto z lodówki, nasz wypiek może się nie udać, nie warto ryzykować. Pamiętaj jednak, że ta zasada nie sprawdza się np. w przypadku przygotowywania kruchego ciasta, wówczas składniki muszą być schłodzone.

Mieszaj w jednym kierunku

Choć wydaję się nie mieć to żadnego logicznego wyjaśnienia to mieszanie ciasta w jedną stronę ma sens. Gluten zawarty w mące ma postać włókien, zmieniając kierunek mieszania rozrywamy je, co może przyczynić się do powstawania zakalca.

Nie otwieraj piekarnika

Zmiana temperatury nie służy Twoim wypiekom. Jeżeli chcesz sprawdzić czy ciasto się upiekło, zrób to pod koniec określonego czasu pieczenia metodą tzw. „suchego patyczka”. Czując unoszący się podczas pieczenia zapach nietrudno zrozumieć niecierpliwość, by jak najszybciej skosztowania wypieku. Często zbyt szybko odstawiamy wypiek w chłodne miejsce do wystudzenie. W ten sposób nawet wyrośnięte w piekarniku ciasto może opaść. Nie wyciągać od razu ciasta na blat, by uniknąć gwałtownej zmiany temperatury i zminimalizować ryzyko popsucia wypieku. Ciasto najlepiej studzić w lekko uchylonym piekarniku.

Stosując się do powyższych wskazówek i korzystając z naszych przepisów masz gwarancję pysznego wypieku.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *