Bez zwątpienia sushi jest najbardziej znaną na świecie potrawą japońską. Wydawałoby się, że sushi to sam ryż, ryby, warzywa i glony, a jednak ma niepowtarzalną fakturę i smak. Z czego to wynika? Sekretem jest sushi-zu, czyli zaprawa do sushi.
Wiele osób zastanawia się nad tym, co jest takiego w ryżu dodanym do sushi, że tak dobrze się skleja i ma inny smak niż ten, jaki towarzyszy pozostałym daniom z jego udziałem. I właśnie tutaj wkracza zaprawa do sushi. Jest mieszanką powstałą na bazie cukru, soli i octu ryżowego, którą dodaje się do ryżu. Dzięki temu ma unikatowy smak.
Chcąc przygotować smaczne sushi, o zaprawie nie można zapomnieć. Bez niej nie da się uzyskać pożądanej konsystencji ryżu, nie wspominając już o smaku. Zaprawa nadaje lekko słodko-kwaskowatego aromatu, który fenomenalnie współgra ze smakiem surowych ryb i pozostałych składników znajdujących się w każdej rolce. Brak zaprawy oznaczałby mdły i mało wyraźny smak, a same kawałki zaczęłyby się rozpadać. Na szczęście zaprawa do sushi nie jest skomplikowana i z powodzeniem można ją zrobić w domu. Co przygotować i jak się do tego zabrać?
Chociaż sushi jest potrawą, w której jest prawdziwe bogactwo składników i aromatów, bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji i doskonałe zestawienie smaków. Dotyczy to także zaprawy. W jej przyrządzeniu nie ma nic trudnego, ale najważniejsze jest właśnie zachowanie odpowiednich proporcji. Przy założeniu, że ryżu po ugotowaniu będzie 500 g, proporcje będą następujące:
– 80 ml octu ryżowego
– 2 łyżki cukru
– 1 łyżeczka soli
Jeżeli w domu nie ma octu ryżowego, to, zamiast niego z powodzeniem można wykorzystać ocet jabłkowy. Oczywiście, kiedy ilość ryżu będzie mniejsza lub większa, podane proporcje trzeba przeliczyć.
Po naszykowaniu wszystkich składników sięgamy po mały garnek i mieszamy ocet, cukier i sól. Całość podgrzewamy na niewielkim ogniu tak długo, aż sól i cukier się rozpuszczą. Jednocześnie musimy uważać, by nie doszło do wrzenia. Po połączeniu wszystkich składników garnek odstawiamy do ostygnięcia. Na koniec wystarczy wymieszać przestudzoną zaprawę z ugotowanym ryżem. Robimy to powoli i dokładnie, by zaprawa pokryła każde ziarno. Po wymieszaniu ryż powinien być lekko wilgotny i błyszczący.
Swoją zaprawę możemy przygotować wcześniej. Jeśli zadbamy, by była w szczelnym pojemniku w lodówce, to może mieć nawet kilkutygodniową trwałość. Zawsze jednak przed użyciem trzeba ją wymieszać i zweryfikować, czy faktycznie nadaje się do wykorzystania. Sprawdzi się nie tylko do sushi, ale też innych dań kuchni japońskiej. Można ją wykorzystać jako składnik marynat albo do sałatek.
Wiedząc, jak przygotować idealną zaprawę do sushi, nadszedł czas na spróbowanie swoich sił w domu. Najlepiej zacząć od prostych maków i stopniowo podnosić poprzeczkę. Sushi jest smaczne i zdrowe. Doskonalenie się w sztuce jego przyrządzania może stanowić źródło satysfakcji.
Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]
Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]
Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]