Jak prawidłowo suszyć grzyby w domu?

Zupa grzybowa w wielu domach stanowi nieodzowną ozdobę wigilijnego stołu. Bez grzybów nie może się również obejść farsz wigilijnych pierogów, są koniecznym dodatkiem do świątecznego bigosu. Sezon na grzybobranie trwa. Wykorzystaj go i dowiedz się jak zrobić zapasy na zimę, by zachować pełnie smaku i aromatu zebranych grzybów. Jak suszyć grzyby? Możesz je wysuszyć zarówno w specjalnej suszarce, piekarniku, ale jeśli nie posiadasz żadnego z nich to żadna wymówka. Do suszenia grzybów z powodzeniem nada się również kaloryfer.

Czy wszystkie grzyby nadają się do suszenia?

Okazy, które chcesz przeznaczyć do suszenia muszą być przede wszystkim zdrowe. Powinniśmy wybrać duże okazy. Małe po odparowaniu z nich wody skurczą się. Mniejsze warto zamarynować, sprawdzą się idealnie do przygotowania pysznego sosu tatarskiego. Przy wyborze warto także kierować się wyrazistością smaku. Do suszenia przeznacz borowiki, podgrzybki czy koźlarze, zachowają one po wysuszeniu głębie smaku. Odrzuć maślaki, z nich przygotuj sos do bieżącego spożycia.

Jak przygotować grzyby do suszenia?

Jeżeli wybór grzybów, które przeznaczysz do suszenia masz już za sobą, kolejnym krokiem jest ich dokładne oczyszczenie. Użyj do tego celu nożyka, pędzla czy specjalnej szczoteczki. Ważne, by proces czyszczenia przebiegał „na sucho”. Chcąc pozbyć się większych zanieczyszczeń, możemy pomóc sobie ściereczką nasączoną wodą. Jednak nie opłukujmy grzybów pod bieżącą wodą. Bardzo często popełnianym przez początkujących grzybiarzy błędem jest mycie i namaczanie grzybów. Proces suszenia ma na celu odparowanie wody nagromadzonej w grzybach. Namoczenie ich w wodzie powoduje, że nią nasiąkają i proces suszenia znacznie się wydłuży.

Koszt produkcji własnoręcznie ususzonych grzybów jaki ponosimy to jedynie czas poświęcony na ich zbieranie, czyszczenie i suszenie. Ich smak i satysfakcja z przygotowanych własnoręcznie zapasów, wynagrodzi Ci z powodzeniem czas, który musisz poświęcić na ich przygotowanie.

Poza tym po przyniesieniu leśnych zbiorów do domu, możesz część grzybów przeznaczyć do suszenia, a z reszty przygotować pyszny obiad. Koniecznie sprawdź nasze propozycję z wykorzystaniem grzybów:

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *