Jak smażyć pączki, by nie chłonęły tłuszczu? 5 sprawdzonych porad

Tłusty Czwartek, który w tym roku wypada na początku lutego i kłóci się z noworocznymi postanowieniami o odchudzaniu czy wprowadzeniu zdrowej diety. Nie dajmy się jednak zwariować. Jeden pączek, dla zachowania tradycji to konieczność. Jeżeli przygotowujesz je samodzielnie to tym łatwiej będzie kontrolować ich kaloryczność. Wystarczy, że znasz kilka sposobów, dzięki którym Twoje pączki podczas smażenia nie będą chłonęły zbyt dużo tłuszczu. Jak to zrobić?

Dodaj spirytusu

Dodany do ciasta alkohol sprawi, że pączki nie będą chłonęły tłuszczu do wewnątrz. Ten sposób znany od pokoleń i często wykorzystywany przez nasze babcie. Do ciasta dolej ok. 2 łyżek spirytusu, taka ilość spokojnie wystarczy, a nie rozrzedzi naszego ciasta. Spirytus możesz zastąpić również octem lub sokiem z cytryny, jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz dodawać do ciasta alkoholu.

Temperatura tłuszczu

Olej czy smalec (to na nim według przepisów naszych babć wychodzą najlepsze pączki) musi być odpowiednio nagrzany, najlepiej sprawdzić temperaturę z pomocą termometru. Powinien mieć ok. 170 stopni Celsjusza. Zbyt niski poziom nagrzania sprawi, że pączki wchłoną nadmierną ilość tłuszczu. Z kolei byt wysoka temperatura spowoduje że na zewnątrz pączki będą zbyt spieczone w środku zaś surowe. Jeżeli nie masz termometru, temperaturę tłuszczu możesz określić poprzez wrzucenie małego kawałka ciasta do oleju, jeżeli w przeciągu minuty wypłynie i się zarumieni to znaczy, że tłuszcz osiągnął odpowiednią temperaturę.

Odpowiednia ilość tłuszczu

Tłuszczu przy smażeniu pączków powinno być na tyle dużo, żeby po wrzuceniu krążka tłuszcz przykrył go w całości. Jeżeli jest go zbyt mało to po pierwsze pączki szybciej wchłoną tłuszcz, a po drugie odbieramy możliwość utworzenia jasnej obręczy, która jest znakiem rozpoznawczym dobrych pączków.

Ułóż pączki na ręczniku papierowym

Po wysmażeniu warto pączki układać na ręczniku papierowym i na górę również położyć listek ręczniczka. Papier wchłonie nadmiar tłuszczu pozostały po smażeniu.

Obgotuj przed smażeniem

Mało komu znanym sekretem na zminimalizowanie wchłaniania tłuszczu podczas smażenia jest wcześniejsze obgotowanie pączków w gorącej wodzie przez ok. 2 minuty. Po tym czasie dobrze odsączone z wody wrzucamy je na rozgrzany tłuszcz.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *