Nieudany wypiek – jak możesz go uratować?

Nawet najlepszym cukiernikom może przydarzyć się nieudany wypiek. Zakalec, zbyt suche ciasto, surowy środek lub spalona warstwa to najczęstsze porażki kulinarne. Jednak są sposoby na to, żeby uratować deser. Dowiedz się, jak to zrobić!

 

Sposób na zakalec

Zakalec powstaje najczęściej w wyniku błędu popełnionego na etapie przygotowania wypieku. Zbyt zimne lub zbyt ciepłe składniki, nieodpowiednie proporcje, niewłaściwy kierunek mieszania, a także niedostatecznie rozgrzany piekarnik – te czynniki mają bezpośredni wpływ na nieudany wypiek.

Zanim podasz ciasto na stół, odkrój część z zakalcem. Następnie uzupełnij brakującą część kremem lub wykorzystaj dobrą stronę jako warstwę do deserów serwowanych w szklankach.

Pomysł na suche ciasto

Suche ciasto to wynik braku wystarczającej ilości tłuszczu. Najczęściej ten problem dotyczy biszkoptów. Aby wypiek nabrał wilgoci, przełóż go owocowym nadzieniem np. dżemem lub prażonymi jabłkami. Ciasto „wyciągnie” wilgoć z owoców i będzie przyjemnie miękkie.

Możesz także udekorować ciasto polewą czekoladową z czekolady. Delikatna konsystencja zrównoważy suchość ciasta. Inny sposób to pokruszenie suchego ciasta i wykorzystanie go jako bazy do np. crème brulee.

Rada na surowy środek

Twoje ciasto jest niedopieczone? Najczęstsza przyczyna to zbyt krótki czas pieczenia. Niestety, jeśli ciasto wystygło, to nie można go „dopiec”. Usuń surową część i uzupełnij ją nadzieniem np. budyniem lub kremem śmietanowym.

Dobrym pomysłem jest także wykrojenie z ciasta różnych kształtów i przełożenie ich masą. Możesz skorzystać także z przepisu na polewę czekoladową z czekolady: https://wkuchnizwedlem.wedel.pl/przepis/polewa-czekoladowa-przepis. W ten sposób ukryjesz wszystkie wizualne mankamenty ciasta.

Sztuczka na spalone ciasto

Masz problem ze spalonym ciastem? Wystudź je, a następnie przełóż na deskę do krojenia i usuń wszystkie części, które były najbardziej narażone na działanie wysokich temperatur. Pozostałe ciasto przekrój na pół, jeden blat przełóż konfiturą, przykryj drugim elementem i udekoruj polewą czekoladową. Nikt nie zauważy różnicy!

Nieudany wypiek można uratować. Potraktuj to, jak wyzwanie i podejdź do tego w kreatywny sposób, a z pewnością powstanie niepowtarzalny deser.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *