Grzybobraniem jesień się zaczyna

KIEDY NA GZRYBY

Zbieranie grzybów kojarzy nam się z jesienią, najlepiej taką polską i złotą. Utarło się wręcz, że sezon na grzybobranie rozpoczyna się we wrześniu. Prawda jest jednak taka, że w praktyce sezon grzybowy w naszych lasach rozpoczyna się znacznie wcześniej, bo tak naprawdę już od kwietnia mamy szansę na zebranie tzw. wiosennych gąsek. Mimo wszystko, nie bez powodu to wrzesień przyjmuje się za początek sezonu grzybowego. Dlaczego? Ano dlatego, że to właśnie we wrześniu rozpoczyna się sezon na borowiki i podgrzybki, które są najpopularniejszymi grzybami w Polsce. Warto jednak wiedzieć jakie inne gatunki grzybów możemy zebrać od początku jesieni.

CO ZBIERZEMY JESIENIĄ

Mokry, ale jeszcze względnie ciepły wrzesień to najlepsze warunki pogodowe dla grzybów. Największy wysyp grzybów trwa do października, ale to nie koniec sezonu grzybowego. Grzybów jest wtedy najwięcej, a ich wysyp może trwać do października.Późną jesienią, a nawet jeszcze w listopadzie pojawiają się bowiem opieńki miodowe, lejkówki, gąska zielona i sarniak (nazywamy też np. sarną, łoszakiem lub krowią gębą).

By uniknąć zebrania tych trujących gatunków zamiast pożądanych musimy jednak znać się na grzybach. Jeśli jednak się na nich nie znamy, nie warto rezygnować z ich jesiennego aromatu. W końcu od czego mamy sklepy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *