Mąka kukurydziana i inne zamienniki mąki pszennej

Mąka jest jednym z podstawowych produktów spożywczych. Co najważniejsze, w zależności od jej rodzaju, mogą ją spożywać również osoby cierpiące na nietolerancję glutenu. Dzieje się tak, ponieważ mąki są produkowane z różnego rodzaju zbóż i roślin! Jakie rodzaje mąki mamy zatem do wyboru? Jakie miejsce zajmuje wśród nich mąka kukurydziana i do czego można ją stosować?

Rodzaje mąki

Już w przypadku mąki pszennej mamy do czynienia z wieloma typami mąki, takimi jak chociażby: tortowa, poznańska, luksusowa czy mąka razowa. Oprócz tego popularne i szeroko stosowana jest również mąka żytnia czy mąka ziemniaczana. Na tym jednak się nie kończy, bo rodzajów mąki jest o wiele więcej.

Na uwagę zasługują zwłaszcza te, które dedykowane są osobom cierpiącym na nietolerancję glutenu, ponieważ takie produkty umożliwiają spożywanie wypieków czy ciast bez szkodliwych efektów, wywołanych przez to specyficzne białko. To właśnie do nich należy również mąka kukurydziana. Jakie jeszcze mąki można zaliczyć do tej kategorii produktów?

Mąki bezglutenowe:

Poszczególne rodzaje mąki sprawdzają się w konkretnych zastosowaniach – jedne są lepsze do wypieków, inne natomiast sprawdzają się jako składnik klusek, zagęszczacze zup czy sosów. Jedną z najczęściej spotykanych alternatyw mąki pszennej jest jednak mąka kukurydziana. Do czego można ją wykorzystać?

Do czego mąka kukurydziana?

Mąką kukurydzianą można z powodzeniem zastąpić mąkę pszenną w wielu sytuacjach, przyrządzimy z niej bowiem zarówno słodkie wypieki, takie jak muffinki, herbatniki, ciasteczka czy biszkopty, jak i naleśniki – to właśnie z mąki kukurydzianej robione są tortille, tradycyjne placki kuchni meksykańskiej. Oprócz tego mąka kukurydziana może być stosowana do panierowania, zagęszczania zup, sosów oraz kremów, a także jako składnik klusek, omletów, placków czy racuchów.

Właściwości mąki kukurydzianej

Warto jeszcze wspomnieć o właściwościach mąki kukurydzianej, która stanowi źródło wielu korzystnych dla zdrowia związków i witamin. Przede wszystkim jest to produkt bogaty w antyoksydanty (np. karotenoidy), co ma niezwykle pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia, zapewniając wielowymiarową ochronę organizmu.

Ponadto mąka kukurydziana zawiera w sobie witaminy z grupy B, błonnik, białko, foliany, magnez, żelazo, cynk i wiele innych makro i mikroelementów. Tym samym w połączeniu ze swoim bezglutenowym charakterem mąka ta jest jednym z najdoskonalszych zamienników dla tradycyjnych glutenowych mąk zbożowych.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *