Uprawa kawy w domu – czy to możliwe?

Czy domowa uprawa kawy jest możliwa? W jaki sposób pielęgnować drzewko kawowe, aby przyniosło wymarzone owoce? Przekonaj się, że hodowanie tej rośliny w doniczce jest możliwe!

Drzewko kawowca w domu – czy można je mieć?

Na pierwszy rzut oka uprawa kawy wydaje się dość skomplikowana, dlatego że wymaga odpowiednich czynników. Największe plantacje rośliny występują w takich krajach jak Brazylia, Kolumbia, Wietnam, Indonezja i Indie. Aby uprawa przyniosła odpowiedni plon, muszą zostać spełnione różne warunki dotyczące temperatury powietrza oraz położenia na dużych wysokościach. Co ciekawe, drzewko kawowca można wyhodować także w doniczce – wystarczy zapewnić mu optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Dowiedz się, jak tego dokonać! 

Jak zacząć uprawę kawy w domowych warunkach?

Nie wszystkie rodzaje kawy są dobrym pomysłem na uprawę w domu. Jeśli marzy Ci się wyhodowanie drzewka od podstaw – wybierz odpowiedni gatunek, który dobrze odnajdzie się w specyficznych warunkach. Aby uprawa przyniosła oczekiwany rezultat, najlepiej zdobądź świeże, zielone nasiona Robusty. Zanim posadzisz nasiona w doniczce, zanurz je w wodzie i poczekaj, aż wykiełkują – gdy dostrzeżesz pierwsze listki, wiedz, że to dobry moment na wybór dobrej ziemi i ładnej doniczki! Planując uprawę kawy we własnym domu, koniecznie zadbaj o odpowiednie warunki do rozwoju rośliny. W tej kwestii najważniejsze są: 

Biorąc pod uwagę umiarkowany klimat w Polsce, rozpocznij hodowlę w słonecznych miesiącach roku – najlepiej w maju lub czerwcu. Uprawa kawy jest procesem długotrwałym – w tym czasie możesz wyposażyć się w sprzęty niezbędne do jej parzenia. Kawowe akcesoria o unikalnym designie oferuje Cafe Silesia – internetowy sklep dla wszystkich miłośników kawy.

Ziemia do uprawy kawy w domu – jaką wybrać?

Jeśli chcesz, aby Twoja uprawa kawy miała powodzenie, koniecznie postaw na odpowiednią ziemię do doniczki. Dobrym pomysłem jest w tym przypadku podłoże wykorzystywane do hodowli cytrusów. Taki rodzaj ziemi doskonale nadaje się do domowej uprawy kawy, dlatego że ma odpowiednią kwasowość oraz minerały niezbędne do wzrostu rośliny. Doniczkę z posadzoną rośliną umieść w dobrze nasłonecznionym miejscu. Pamiętaj, że kawa lubi wilgotne podłoże, jednak ziemia w doniczce nie powinna być zbyt mokra. Aby zapewnić jej odpowiednie nawodnienie, najlepiej sprawdzaj co 3 dni, jak wilgotne jest podłoże. Wraz ze wzrostem rośliny, konieczne jest jej przesadzenie do większej doniczki – średnio wykonuje się je co 2 lata.

Uprawa kawy w domu – jak długo czeka się na pierwsze owoce?

Uprawianie kawy we własnym mieszkaniu to proces czasochłonny i wymagający dużej wytrwałości – pierwsze owoce mogą pojawić się dopiero po 3 latach. Pielęgnacja kawowego drzewka mimo wszystko może przynieść wiele satysfakcji. Twoja roślina wydała już pierwsze owoce? Zbierz wyhodowane ziarna, upraż na patelni, zmiel i zaparz ulubioną metodą – w ekspresie, kawiarce lub z wykorzystaniem alternatywnych metod parzenia.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *