czyszczenie deski do krojenia

Jak czyścić deskę do krojenia, by skutecznie pozbyć się bakterii?

Deski do krojenia to jeden z najczęściej używanych przedmiotów w naszej kuchni. Specjaliści polecają, by wyposażyć się w oddzielne deski do krojenie mięsa, warzyw, ryb itd. Jednak nie oszukujmy się, kto na to wszystko ma miejsce do przechowywania? Z uwagi na fakt, że nasze deski mają ciągły kontakt z jedzeniem, łatwo o to by stały się siedliskiem bakterii. Należy zadbać o ich właściwą dezynfekcję po każdym użyciu. Jak to zrobić?

Przechowywanie desek

Nie przechowuj desek na blacie kuchennym. Znajdź im miejsce w szufladzie czy kuchennej szafce, gdzie będą miały ograniczony kontakt z bakteriami. Deski co jakiś czas należy wymienić. Jeżeli zauważysz na powierzchni deski dużo zarysowań to znaczy, że jej czas dobiegł końca. W powstałych od noża bruzdach bardzo łatwo osiedlają się bakterię, których z racji umiejscowienia bardzo trudno będzie się pozbyć.

Jak wyczyścić deski?

Po każdym krojeniu staraj się deskę wyparzyć pod gorącą wodą, zwłaszcza jeżeli miała kontakt z mięsem. W usunięciu plam i zabrudzeń pomoże soda oczyszczona, która ma właściwości dezynfekujące, dzięki czemu skutecznie pozbędzie się bakterii z powierzchni deski. Dezynfekcje desek możesz też przeprowadzić z pomocą octu. Przygotuj roztwór, łącząc litr wody z dwoma łyżkami octu, spryskaj mieszanką deskę a następnie spłucz pod ciepłą wodą. Po każdym użyciu możesz też przetrzeć deskę plasterkiem cytryny, unikniesz wówczas wchłaniania zapachów i usuniesz plamy pozostałe po krojeniu barwiących produktów.

Jak dbać o drewniane deski do krojenia?

Jeśli posiadasz drewnianą deskę musisz uważać wykorzystując ją np. do krojenia warzyw o intensywnym aromacie, trudno będzie wywabić z niej zapach cebuli, czosnku itp. Drewniana deska najszybciej pochłania zapachy. Wygląda pięknie, ale niestety jest najtrudniejsza w utrzymaniu czystości. Mokrej deski nie możesz od razu po umyciu i wytarciu ściereczką schować do szafy, wilgoć musi odparować. W przypadku gdy deska mocno nasiąknęła zapachami, możesz ją zasypać solą i zostawić na noc, a rano powierzchnie deski potrzeć okrężnymi ruchami połówką cytryny. Następnie zmyj mieszankę pod ciepłą wodą i pozostaw deskę do całkowitego wyschnięcia.

Drewniane deski warto co jakiś zakonserwować. Jak to zrobić? Po umyciu deski i dokładnym jej wytarciu, wetrzyj w nią łyżkę oliwy z oliwek, a następnie jej nadmiar zetrzyj ściereczką. Dzięki temu zabiegowi uchronisz deski przed szybkim zniszczeniem i dłużej Ci posłużą.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *