Panna cotta – pyszny i efektowny deser

Kuchnia włoska ma wiele do zaoferowania i wiedzą o tym prawdopodobnie wszyscy kucharze na świecie.

Dostarcza mnóstwa inspiracji nie tylko na pizze i pyszne pasty, ale też doskonałe w swej prostocie desery. Włoski repertuar słodyczy nie kończy się jednak na tradycyjnych gelato czy tiramisu! Zasłużone miejsce w rzędzie słodkości zajmuje też panna cotta – deser idealny na lato.

 

Panna cotta – dobro (między)narodowe

Panna cotta w oryginale oznacza „ugotowaną śmietanką”. Tłumaczenie jej nazwy stanowi dobrą wskazówkę odnośnie do sposobu przygotowywania tej potrawy. Składa się ona bowiem przede wszystkim ze śmietanki gotowanej z mlekiem, wanilią, odrobiną cukru i żelatyny.

Istnieją różne niepotwierdzone teorie dotyczące tego, skąd właściwie wziął się ten włoski deser. Nie wiadomo też, z którego regionu Włoch pochodzi. Większość Włochów za lokalną ojczyznę panna cotty uznaje jednak Piemont – krainę, w której spożycie mleka, masła i śmietany było niegdyś wyjątkowo duże ze względu na nieurodzajną glebę i brak drzew oliwkowych. Zdaniem niektórych równie prawdopodobnym miejscem, w którym ten pyszny deser mógł mieć swój początek, jest Toskania albo Emilia-Romania.

Na szczęście dziś nie ma to żadnego znaczenia – każdy może przyrządzić i zjeść oryginalną panna cottę w swoim własnym domu. Przejdźmy więc do sedna i zastanówmy się…

 

…jak zrobić panna cottę?

Jak w przypadku każdej niemal włoskiej potrawy lista podstawowych składników służących do jej przygotowania jest krótka i prosta. Kilka produktów wystarczy do wyczarowania pysznego dania, które można urozmaicić na wiele sposobów. Do niezbędnych elementów składających się na panna cottę należą wymienione wyżej: śmietanka, cukier i żelatyna. W większości przepisów na liście składników można znaleźć też mleko i wanilię, dzięki którym deser jest bardziej kremowy i aromatyczny.

Przygotowanie deseru jest niezwykle proste i nie wymaga od kucharza żadnych specjalistycznych umiejętności (sprawdź przepis: https://www.biedronka.pl/pl/recipe,id,1640,name,panna-cotta). Wystarczy umieścić wszystkie składniki w rondelku, zagotować, przelać do foremek i studzić przez kilka godzin w lodówce. Tylko tyle wystarczy, aby cieszyć się pysznym deserem. Można jednak dodatkowo wzbogacić jego smak. W jaki sposób?

 

Owocowe morze możliwości

Panna cotta w swoim podstawowym kształcie jest bardzo słodka, warto więc podawać ją z czymś, co zrównoważy ten smak. Idealnym rozwiązaniem są owoce – ich słodko-kwaśna nuta świetnie dopełni deser. Jeśli chodzi o dobór dodatków, możliwości się nie kończą, zwłaszcza w sezonie letnim. Panna cottę można podawać z sosami (np. malinowym, truskawkowym) albo ze świeżymi owocami. Słodki deser doskonale dopełnią wiśnie, czereśnie czy borówki. Jesienią i zimą, kiedy na targach nie znajdziesz już świeżych owoców, podaj deser z pieczoną gruszką albo salsą z egzotycznych owoców – mango czy kiwi. Znajdziesz je o każdej porze roku w sklepach Biedronka.

Smak panna cotty można urozmaicić nie tylko poprzez dodanie owoców. Jeśli lubisz bardzo słodkie desery, ugotuj śmietankę z dodatkiem białej czekolady, karmelu czy kokosa. Jeżeli chcesz zupełnie zmienić smak potrawy, wlej do mlecznej mieszanki trochę wody różanej, likieru albo wina. Możesz też do woli eksperymentować z przyprawami – cynamonem, rozmarynem, kardamonem, skórką cytrusową. Możliwości są nieskończone!

 

Jak podawać panna cottę?

Panna cotta to deser nie tylko pyszny, ale i efektowny – możesz zachwycić gości zarówno jego smakiem, jak i wyglądem. Wszystko zależy od Twojego pomysłu i kreatywności. Deser będzie doskonale prezentować się w prostych foremkach, obsypany owocami lub oblany sosem. Efekt naprawdę niezwykły uzyskasz jednak, kiedy po wystudzeniu przełożysz zawartość foremek na talerzyk i dopiero wtedy udekorujesz dodatkami. Panna cotta zachowuje swój kształt dzięki żelatynie (im więcej jej dodasz, tym będzie sztywniejsza), nie musisz się więc obawiać, że zmieni konsystencję i wygląd. Im bardziej oryginalne foremki wybierzesz, tym ciekawiej będzie prezentował się deser.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *