Czosnek – dlaczego warto wprowadzić go do diety?

Jedni go lubią, drudzy za nim nie przepadają. Wszyscy jednak wiedzą, że jest zdrowy i że nie powinniśmy go jeść przed ważnym wyjściem, by nie odstraszyć nikogo oddechem. Wszyscy też słyszeliśmy, że czosnek to naturalny antybiotyk. Jak działa i dlaczego powinniśmy go na stałe włączyć do naszej diety?

Układ krwionośny

Jeżeli zmagasz się z nadciśnieniem warto sięgnąć po czosnek. Zawarte w nim związki rozszerzają naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie krwi, chroniąc serce przed zawałem. Działa także przeciwzakrzepowo i obniża zły cholesterol.

Naturalny antybiotyk

Zażywaj czosnek profilaktycznie w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę, a uda Ci się ich uniknąć lub przynajmniej zminimalizować objawy. Jeżeli dopadła Cię choroba przygotuj ciepłe mleko z masłem, czosnkiem i miodem lub syrop z czosnku. Te domowe lekarstwa szybko postawią Cię na nogi. Czosnek wykazuję silne działanie antywirusowe i bakteriobójcze, stąd nazywany jest najsilniejszym naturalnym antybiotykiem.

Warzywo młodości

Jedzenie czosnku może zapobiec przedwczesnym oznakom starzenia na naszej skórze. To silny przeciwutleniacz, który zwalcza wolne rodniki, tym samym opóźniając procesy starzenia. Stosowany zewnętrznie rozcieńczony z wodą pomaga uporać się ze skórnymi infekcjami np. grzybicą.

Ochrona przed kleszczami i komarami

Jest trochę prawdy w wierzeniach, że na wampiry działa czosnek. Na pewno działa odstraszająco na znanych nam krwiopijców jak komary i kleszcze. Związki w nim zawarte, uwalniane do krwi przy regularnym spożywaniu czosnku skutecznie odstraszają tych wielbicieli krwi. Dodatkowo napar sporządzony z czosnku i wody pomaga uśmierzyć ból i swędzenie po ugryzieniach komarów.

Najlepiej czosnek spożywać surowy. Smażenie czy gotowanie pozbawia go wielu cennych właściwości. Czosnek możemy jeść na surowo podany na kanapce, możemy zrobić na jego bazie sos jogurtowy z dodatkiem majonezu. Chcąc zniwelować jego nieprzyjemny zapach możemy po jego spożyciu zjeść kilka listków natki pietruszki czy selera naciowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *