Olej lniany – dlaczego warto go używać?

Olej lniany wytwarzany jest z nasion lnu. Był używany już w starożytności, doceniany za swoje walory prozdrowotne jak i pielęgnacyjne. Ma specyficzny, lekko orzechowy smak i może być spożywany jedynie na zimno. Podgrzewanie pozbawia go cennych właściwości i sprawia, że może być nawet szkodliwy dla zdrowia.

Dlaczego warto stosować olej lniany?

Jego właściwości prozdrowotne docenią przede wszystkim kobiety. Zawarte w nim lignany mają zbliżone działanie do kobiecych estrogenów, co pozwala uzupełnić ich niedobory. Panie, które zmagają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami towarzyszącymi menopauzie, powinny spróbować suplementacji oleju lnianego, na pewno pomoże on złagodzić objawy i poprawi komfort życia.

Olej dobrze wpływa na pracę układu pokarmowego i krążeniowego. Osoby sięgające po olej lniany docenią również jego pozytywny wpływ na skórę. Na poprawę jej stanu pomoże zarówno suplementacja oleju jak i zewnętrzna aplikacja na skórę. Może być on stosowany jako składnik domowych maseczek. Jego regularne stosowanie może pomóc wyrównać koloryt skóry, uczyni ją napiętą, jędrną i bardziej promienną.

Jak przechowywać i kupować olej lniany?

Olej lniany to dość wymagający olej, by zachować bogactwo swoich składników musi być odpowiednio przechowywany, ale także dość szybko zużyty. Decydując się na jego zakup musisz pamiętać, że olej musi być przechowywany w chłodnym i zacienionym miejscu. Najlepiej postawić go w lodówce. Zawarte w nim cenne kwasy omega-3 utleniają się pod wpływem światła, nie doprowadzajmy do utraty jego najcenniejszego bogactwa. Olej kup u zaufanego sprzedawcy, co do którego będziesz mieć pewność, że był dobrze przechowywany.

Jak spożywać olej lniany?

Pamiętaj, że możesz go spożywać jedynie na zimno. Będzie świetnym zamiennikiem masła, sprawdzi się jako składnik sosu sałatkowego czy dodatek do koktajlu. Olej lniany ma dość krótki termin przydatności do spożycia, powinien on być wykorzystany w 4 tygodnie od otwarcia. Dlatego przy zakupie, zdecyduj się raczej na mniejszą buteleczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *