Jak dobrze wykorzystać jabłka w kuchni ?

Na jakie owoce mamy obecnie sezon? Oczywiście – na jabłka! Są one niezwykle zdrowe. Brytyjskie przysłowie mówi nawet, że „one apple a day keeps the doctor away”, czyli w wolnym tłumaczeniu, jedno jabłko dziennie pozwala nam trzymać się z daleka od lekarzy.

Jabłka są bardzo smaczne, zarówno jedzone na surowo jak i gotowane. Można z nich też zrobić bardzo smaczny mus. Wystarczy wrzucić kilka pokrojonych jabłek do garnka, pogotować kilkanaście minut aż całkowicie zmiękną, a następnie przetrzeć przez sito. Taki mus możemy wykorzystać do ciast, deserów, lub po prostu zjeść natychmiast.
A jak zrobić szybką szarlotkę? Wystarczy przygotować kruche ciasto w odpowiednich proporcjach mąki i masła. Dodać do tego jajko i wszystko razem połączyć i włożyć do piekarnika na 5-10 minut. Następnie przygotowujemy jabłka. Możemy je ugotować i rozgnieść, wtedy wyjdzie nam mus jabłeczny. Jeżeli lubimy nieco chrupkości, wystarczy tylko pokroić jabłka w kostkę i ułożyć na naszym wcześniej przygotowanym spodzie. Na górze szarlotki najczęściej umieszczana jest piana z białek, czyli po prostu beza. Robi się ją w bardzo prosty sposób. Wystarczy ubić białko na sztywną pianę (w połowie ubijania należy dodać cukier puder wg naszych preferencji np. jedną łyżeczkę na jedno białko) Tak przygotowaną pianę wykładamy na jabłka z kruchym spodem i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 160 stopni na 15-20 minut. Po tym czasie piana z białek lekko przyrumieni się, tworząc chrupiącą z wierzchu i ciągnącą w środku bezę. Nasza szarlotka jest już gotowa.
Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *