Antyoksydanty na talerzu – co jeść dla zdrowia

Antyoksydanty na talerzu – co jeść dla zdrowia?

 

Wartościowa dieta powinna zawierać wiele składników odżywczych, dobranych do wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Wówczas dostarcza się wszystkich niezbędnych elementów, co przekłada się na lepszą kondycję i piękny wygląd.

Do szczególnie ważnych składników zaliczają się antyoksydanty, często niedoceniane, a stanowiące ochronę przed wieloma groźnymi chorobami. Niekiedy nazywa się je nawet prawdziwym eliksirem młodości.

 

Czym są antyoksydanty?

 

O antyoksydantach mówi się coraz częściej w kontekście zdrowej diety i rozmaitych zabiegów pielęgnacyjnych. Co to takiego? Antyoksydanty (inaczej przeciwutleniacze) to zespół mocno zróżnicowanych związków chemicznych.

Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed stresem antyoksydacyjnym, który prowadzi do pojawienia się wielu groźnych chorób oraz przedwczesnego starzenia się organizmu.

 

Stres oksydacyjny – co to takiego i do czego prowadzi?

 

Dlaczego w zdrowej diecie powinny pojawiać się oksydanty? Jak już wspomnieliśmy, spełniają niezmiernie ważną rolę w zwalczaniu stresu oksydacyjnego. Występuje on wtedy, gdy w organizmie jest mniej antyoksydantów niż rodników. Rodniki tlenowe to cząsteczki, mające przynajmniej jeden atom tlenu oraz przynajmniej jeden uszkodzony elektron. Zawarty w nich tlen łatwo wchodzi w reakcje, prowadząc do utleniania i niszczenia komórek.

Warto zauważyć, że obecność rodników jest czymś naturalnym. Problem pojawia się dopiero wówczas, gdy ich wydzielanie jest większe niż zazwyczaj i w organizmie zaczyna brakować antyoksydantów, które mają je neutralizować. Wtedy dochodzi do uszkodzeń komórek, a zwłaszcza białek, kwasów nukleinowych i lipidów, co prowadzi do pojawienia się konsekwencji zdrowotnych.

Jakie schorzenia wiąże się ze stresem oksydacyjnym? Spektrum jest naprawdę szerokie. Z jednej stronie uszkodzenia komórek zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy, nadciśnienia tętniczego lub astmy, z drugiej może doprowadzić do choroby Parkinsona, Alzheimera lub nowotworów.

Stąd też dbanie o zachowanie odpowiedniego poziomu antyoksydantów w diecie jest tak ważne. Wspiera bowiem naturalne procesy obronne i zmniejsza szansę na pojawienie się groźnych chorób.

 

Jakie substancje zalicza się do przeciwutleniaczy?

 

Jakie substancje zalicza się do antyoksydantów? Jest ich naprawdę wiele. Są to na przykład różne witaminy, w tym przede wszystkim witamina C, witamina A i prowitamina A. Oprócz tego silnymi przeciwutleniaczami są minerały, a zwłaszcza cynk i selen.

Właściwości antyoksydacyjne wykazują również inne substancje, np. flawonoidy i polifenole, wpływające korzystnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

 

Zdrowa dieta – gdzie znaleźć antyoksydanty?

 

Gdzie szukać antyoksydantów? Można oczywiście dostarczać je z suplementów, choć najlepszą opcją jest odpowiednie zbudowanie diety tak, by pojawiały się w niej każdego dnia dobrze przyswajalne, naturalne przeciwutleniacze. Warto choćby spożywać świeże owoce i warzywa, w tym choćby porzeczki, jagody, czerwoną paprykę i truskawki (naturalne źródła witaminy C) oraz nabiał, bogaty w witaminy A i E.

Cynk natomiast pojawia się w kaszach i warzywach strączkowych, które zawierają również cenny koenzym Q10, obecny także w dużych ilościach w drobiu i rybach.

A co z polifenolami? Znajdziemy je choćby w czerwonym winie, a także w rozmaitych herbatach zielonych, czarnych i białych, które oferuje zielarnia Evital.

Warto także wzbogacić dietę o orzechy (źródło selenu) oraz sięgać po gorzką czekoladę, w której występują flawonoidy.

Antyoksydanty pojawiają się w rozmaitych produktach spożywczych. Bez trudu można zatem stworzyć wartościową dietę, bogatą w niezbędne dla zdrowia składniki.

 

Przeciwutleniacze w codziennej diecie – sposób na zdrowie

 

Przeciwutleniacze to niezmiernie cenne substancje. Są obecne w żywności, suplementach diety i kosmetykach. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko występowania wielu chorób, opóźnia się procesy starzenia narządów oraz przyspiesza detoksykację organizmu. Stanowią zatem prawdziwe źródło zdrowia i piękna, z którego regularnie powinien czerpać każdy z nas.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *