Blender – pomocnik kuchenny, którego warto mieć

Blender – pomocnik kuchenny, którego warto mieć

Zastanawiasz się, jakie sprzęty w kuchni są niezbędne? Wygodne urządzenie kuchni i dobór odpowiednich sprzętów to lada wyzwanie, zwłaszcza dla kucharza-amatora o niewielkim doświadczeniu. Jesteś jednym z nich? Jeśli dopiero zaczynasz samodzielne życie i szukasz urządzeń i dodatków ułatwiających prace kuchenne, trafiłeś w dobre miejsce! Nasz poradnik to szybki przewodnik po najprostszych sprzętach nadających się do wielu czynności. Sprawdź, jakie blendery dostępne są na rynku oraz dlaczego warto mieć je w kuchni. 

Do czego służy blender? 

Podstawową funkcją tego urządzenia jest rozdrabnianie, jednak w zależności do konkretnego modelu, funkcjonalności może być znacznie więcej. Podstawowe modele nadają się do mieszania miękkich substancji, jednak w bardziej zaawansowanych z powodzeniem można rozdrabniać twarde orzechy, a nawet robić z nich masło. Blender jest też podstawowym wyposażeniem kuchni wegetarian i wegan, którzy lubią przygotowywać roślinne pasty na kanapki. 

Blender ręczny 

Blender ręczny to podłużne urządzenie zakończone podwójnymi ostrzami. Zobacz blendery dostępne w Neo24, które znajdziesz pod adresem https://www.neo24.pl/maleagd/dokuchni/blenderykielichowe.html. Do blendowania potrzebujesz wysokie naczynie – w nim umieść produkty, które zamierzasz rozdrobnić. Jest to istotne dlatego, że w trakcie pracy w niższym naczyniu łatwo zachlapiesz otaczające Cię sprzęty i blaty. Czyszczenie blendera jest bardzo łatwe – umieść końcówkę w szklance z wodą i włącz ostrza. Końcówkę możesz również odkręcić i umyć ja pod bieżącą wodą. 

Droższe modele poza końcówką z ostrzami mają również wymienny element, który wykorzystasz do ubijania piany z białek lub mieszania ciasta na naleśniki. Blender ręczny może być także elementem większego zestawu, w którego skład wchodzą: pojemnik do blendowania, rozdrabniacz z dodatkowym ostrzem, a nawet malakser. Ostatniego dodatku użyjesz przede wszystkim do rozdrabniania dużej ilości warzyw i owoców. 

Blender kielichowy 

Nazwa tego rodzaju blendera pochodzi od przypominającego naczynie kielich. Na jego dnie znajdują się ostrza. Blender kielichowy doskonale sprawdzi się do rozdrabniania koktajli i zup, a ich profilowany dziubek ułatwi przelanie ich do odpowiednich naczyń. Cena blendera kielichowego uzależniona jest nie tylko od mocy sprzętu, ale również od materiały, z którego wykonany został dzbanek. Te wykonane ze szkła są droższe, jednak podczas ich czyszczenia należy zachować ostrożność. 

Ostrza umieszczone na dnie dzbanka mogą zachęcać do tego, by zalać je wodą z detergentem i odczekać przed myciem, jednak przestrzegamy przed takimi działaniami. W ten sposób możesz doprowadzić do uszkodzenia ostrzy. Pamiętaj również, by nie blendować gorącej zupy – to łatwy sposób na stępienie ostrzy. 

Blender sportowy 

Wyglądem przypomina nieco blender kielichowy, jednak jest od niego lżejszy i mniejszy. W blenderze kielichowym możesz przygotować na raz kilka porcji koktajlu, tymczasem wersja sportowa zmieści w sobie dokładnie tyle, ile zmieści porcja pojedyncza. Ten model najczęściej wybierają osoby preferujący sportowy tryb życia – koktajl owocowy przyrządzony w takim sprzęcie w kilka minut z powodzeniem spełni rolę pełnowartościowego dania. W blenderze sportowym przyrządzisz również szejki proteinowe, świetne na uzupełnienie strat energetycznych podczas ćwiczeń na siłowni.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *