Degustacja win – o czym należy pamiętać

Wino, wytwarzane niemal we wszystkich zakątkach świata z najrozmaitszych odmian winorośli, znane jest nam od niepamiętnych czasów. Już starożytni Grecy i Rzymianie uważali je za szczególny trunek – dar niebios, łączony z płodnością i szczęściem. Smak tamtejszych win wzbogacano dodatkiem aromatycznych ziół lub miodu, a winodajne rośliny sadzono zarówno w miastach jak i na prowincji. Dziś wino towarzyszy nam nie tylko w ważnych chwilach, ale i życiu codziennym jako dodatek do posiłku. Jednak większość z nas stojąc w markecie przed półką pełną najróżniejszych butelek lub przeglądając menu w restauracji ma spory problem z wyborem, a już samo słowo „degustacja win” napawa nas lękiem. Spokojnie, wystarczy tylko trochę ciekawości oraz zaczerpnięcia wiedzy, by móc prawdziwie cieszyć się każdą kroplą tego wyjątkowego napoju, a także zaskoczyć swoich gości urządzając degustację wina w zaciszu swojego domu.

Kilka podstawowych informacji na temat wina

Czym tak właściwie jest wino? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – jest ono napojem alkoholowym, który powstaje w wyniku fermentacji winogron. Istnieje wiele rodzajów win: najprostszy podział to ten na wina białe, czerwone i różowe. Warto wiedzieć, że kolor wina zależy oczywiście od użytych do jego produkcji owoców, odmiany i sposobu ich przygotowania. Np. do czerwonego wina używa się całych owoców ze skórką i pestkami, natomiast do białego jedynie miąższu.

Jedną z pięciu podstawowych cech win jest ich słodycz, pochodząca z zawartości tzw. cukru resztkowego, czyli takiego, którego drożdże nie przerobiły w procesie fermentacji na alkohol. Wyróżniamy więc wina słodkie, półsłodkie, półwytrawne i wytrawne, a niekiedy możemy spotkać również ekstrawytrawne.

Następnymi wyróżnikami są odpowiednio kwasowość, zawartość alkoholu, ciężar (ciało) oraz ilość tanin. O ile dwa pierwsze raczej nie powinny stanowić problemu dla przeciętnego degustatora, o tyle reszta może być kłopotliwa.

Taniny są to bowiem polifenole zawarte w skórkach, pestkach i szypułkach. Najprościej tłumacząc stanowią one nutę goryczy i cierpkości w winach czerwonych. W winach białych niemal nie występują.

Ciało wina określa jego odczuwalny charakter: od win lekkich o wyższej kwasowości, ale mniejszej zawartości cukru i alkoholu po wina ciężkie, słodkie zawierające większą ilość tanin i alkoholu. Często takie trunki dają wrażenie gorąca w ustach.

Umiejętność określenia powyższych cech pozwoli nam znaleźć różnice pomiędzy wielorakimi winami, określić ich bukiet smaków oraz w końcu cieszyć się z degustacji.

 

Degustacja wina krok po kroku

Na początku przygotuj sobie kartkę i długopis: będziesz zapisywać na niej swoje obserwacje, co pomoże w nauce i pozwoli zapamiętać wrażenia. Za jakiś czas możesz wrócić do tego samego wina i sprawdzić, czy masz takie same odczucia jak ostatnio.

Aby degustacji wina dokonać prawidłowo, trzymaj się zasady 3P:

1.Przyjrzyj się -najpierw postaraj się określić barwę napoju w kieliszku i jej intensywność. Okrężnym ruchem kieliszka zamieszaj wino i obserwuj spływający po nim alkohol. Powolnie opadające strugi świadczą o większej ilości alkoholu, jednak wbrew obiegowej opinii nie ma to związku z jakością wina.

2.Powąchaj – zbliż trzymany pod kątem kieliszek do nosa, by określić głębię zapachu. Przesuwaj nos wzdłuż krawędzi, gdyż w zależności od miejsca mogą ujawnić się różne aromaty. Koniecznie zapisz swoje obserwacje. Zamieszaj ponownie wino i znów powąchaj. Napowietrzenie uwolni więcej substancji aromatycznych i może lekko zmienić zapach trunku.

3.Posmakuj – pora poznać pełnię smaku degustowanego wina. Nabierz do ust większą ilość  tak, by dotarło wszędzie. Następnie mniejszymi łykami staraj się odnaleźć różne smaki oraz określić w którym miejscu podniebienia „powstają”. Podczas profesjonalnej degustacji najczęściej wypluwa się wino, jednak w domowym zaciszu możesz spokojnie cieszyć się winem wypijając je.

Na koniec pozostają nam wnioski i ocena przed chwilą spróbowanego wina. Co w nim najbardziej nam odpowiadało, a może wręcz przeciwnie? Pamiętaj, że każdy ma odmienny gust i nie wszystkie wina każdemu jednakowo smakują. Spytaj gości o opinie. Być może masz zupełnie inne doznania niż reszta.

Warsztaty degustacji wina

Jeśli próbowanie wina wciąż sprawia ci problem i nie wiesz jak wysnuwać odpowiednie wnioski – nie martw się! W księgarniach można zakupić wiele ciekawych książek traktujących o winie, jego rodzajach i technikach degustacji. A może spodoba ci się pomysł nauki od profesjonalistów? Wiele osób decyduje się na zorganizowane warsztaty wiedzy połączone z degustacją.  To nie lada atrakcja dla każdego sympatyka win: doświadczony sommelier uczy uczestników podstaw sztuki degustacji, a także m.in. jak określić jakość, dokonać oceny czy do jakich potraw serwować np. czerwone wino oraz jakich kieliszków użyć. W ostatnim czasie na popularności zyskała także enoturystyka, inaczej zwana turystyką winiarską.

Wyjazd na degustację win

Dlaczego by nie połączyć wakacyjnego wyjazdu do najpiękniejszych miast Europy (i nie tylko) ze zwiedzaniem okolicznych malowniczych winnic? Jest to ciekawa propozycja dla uczestników w każdym wieku, która pozwoli spędzić niezapomniany czas w towarzystwie innych miłośników win. Taka podróż może być szczególnie ciekawym pomysłem na prezent dla drugiej połowy lub planujących założenie własnej winnicy. Wyjazdy ukierunkowane są na różne regiony winiarskie na całym świecie – łączą ze sobą degustację win, zwiedzanie lokalnych winnic i zabytków, a także próbowanie smaków potraw regionalnej kuchni.  Wybierz  firmę, która specjalizuje się w tego typu podróżach i zapewni ci bogaty plan wyjazdu oraz posiada wykwalifikowaną kadrę. Dzięki takiej podróży poznasz tajniki produkcji najlepszych na świecie win a także zgłębisz ciekawostki na ich temat.

Degustacja win nie jest trudna! Zrób sobie prezent i daj się przekonać na wyjątkowe warsztaty, zarówno te w twoim mieście jak i za granicą. Już nigdy nie zawahasz się podczas zakupu i mistrzowsko dobierzesz wino na każdą okazję. A może kiedyś sam wyprodukujesz swoje? Degustacja win będzie również atrakcją dla odwiedzających twój dom – z pewnością wszystkich zaskoczysz swoją bogatą, ekspercką wiedzą, pokazując przy tym malownicze zdjęcia winnic, które odwiedziłeś.

Decydując się na swoją przygodę z winem ciekawie spędzisz czas, odwiedzisz ciekawe miejsca i interesujących ludzi, poznasz pełnię smaku tego wyjątkowego trunku oraz zyskasz nowe, porywające hobby.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *