Grill gazowy czy elektryczny – który wybrać?

Naszym pierwszym wyborem, jeśli chodzi o rodzaj grilla, jest zazwyczaj grill węglowy. Nic dziwnego. Jest to najbardziej rozpowszechniony rodzaj grilla nie tylko na terenie Polski, ale także poza jej granicami. Jednak po dłuższym użytkowaniu niektóre osoby decydują się na wymianę swojego obecnego grilla na modele gazowe lub elektryczne.

Grille węglowe – wady i zalety

Oczywiście jedną z największych zalet posiadania grilla węglowego w ogrodzie jest ten niepowtarzalny aromat, towarzyszący procesowi grillowania. Niektórzy z nas wprost uwielbiają zapach dymu połączonego z zapachami grillowanych mięs oraz kiełbas. W ten sposób informujemy domowników, a także sąsiadów, że rozpoczęło się lato, a wraz z nim sezon grillowy. Często także zapachy towarzyszące grillowaniu węglowemu kojarzone są z dzieciństwem. Jednak używanie grilla tego rodzaju posiadaj również kilka wad. Z biegiem czasu bardzo irytujące jest ciągłe dokupowanie brykietu, który jest niezbędny w przypadku rozpalenia grilla tego rodzaju. Często doświadczmy również problemów z samym rozpaleniem grilla. Mimo dużych ilości zużytej rozpałki – ogień nadal nie chce się tlić. Ponadto grille węglowe są zakazane w przypadku bloków mieszkalnych, oraz innych tego typu wspólnot mieszkaniowych.

W jakich przypadkach grille gazowe będą warte zakupu?

Grille gazowe charakteryzują się dużą łatwością rozpalenia. Aby rozpalić tego rodzaju grill należy przekręcić odpowiednio pokrętło, a następnie przytrzymać włączoną zapalarkę. Uruchamianie tego rodzaju grilla jest dużo łatwiejsze, niż ma to miejsce w przypadku, wspomnianego wyżej, grilla węglowego. Dodatkowo do uruchomienia grilla gazowego nie jest wymagane kupno żadnego surowca – wszystko, czego nam trzeba, to oczywiście dostęp do gazu. Dodatkową zaletą, jaką posiadają grille gazowe, jest to, że używać ich można nawet w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych. Jednak w przypadku niepogody mało osób decyduje się na grillowanie, dlatego też nie dla wszystkich stanowić to będzie zaletę. W przypadku grilla tego rodzaju nie poczujemy jednak charakterystycznego aromatu grillowania. Ten zarezerwowany jest wyłącznie dla modelu węglowego. Kolejną wadą grillów gazowych są ich rozmiary oraz waga – są to urządzenia stosunkowo ciężkie i wyglądem przypominającą szafkę. Tym co może przemawiać również na ich korzyść, to brak resztek popiołów oraz innych pozostałości, które często są trudne do usunięcia.

Grille elektryczne – czy to dobry wybór?

Jedną z najważniejszych zalet grillów gazowych jest to, że można je stosować w niemal każdym miejscu. Ten fakt powinien szczególnie zainteresować osoby mieszkające w blokach mieszkalnych lub innych budynkach, należących do różnych wspólnot mieszkaniowych. Jedyne czego wymagają grille elektryczne, to stały dostęp do energii elektrycznej. Zazwyczaj są to stosunkowo niewielkie urządzenia, dlatego znakomicie nadają się do używania w przypadku niewielkich powierzchni, jakimi są balkony oraz tarasy. Grille elektryczne są również bardzo łatwe, jeśli chodzi o obsługę oraz konserwację. Jeśli więc cenimy sobie wygodę, a w dodatku nie mamy do dyspozycji zbyt dużej przestrzeni – grille tego typu będą wprost idealne.

Czy grille betonowe można zamontować w ogrodzie?

Odwiedzając pobliski sklep ogrodniczy, możemy natknąć się na różne propozycje urządzenia oraz inspiracje ogrodnicze. Często w propozycji urządzenia ogrodu jest również ukazany grill. Grille betonowe będą komponowały się w otoczenia grilla jedynie wtedy, kiedy będą stanowiły część wybudowanej na terenie naszego ogrodu altanki. Dlaczego? Ponieważ konstrukcję tego typu zajmują bardzo dużo miejsca, a dodatkowo grille tego typu wymagają obudowania drewnianymi, klimatycznymi ławami, jeśli zależy nam na estetyce. Otoczenie dla tego urządzenia możemy znaleźć, odwiedzając ogrodniczy sklep internetowy. Znajdziemy tam wiele akcesoriów, dzięki którym grill betonowy będzie prezentował się estetycznie i często także majestatycznie. Dodatkowo korzystanie z sklepu ogrodniczego w sieci pozwoli na zaoszczędzenie drobnej sumy w domowym budżecie.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *