Jak zrobić własne mleko roślinne?

Coraz częściej słyszy się o alergiach pokarmowych w tym nietolerancji laktozy. Ktoś może powiedzieć, że to wymysł współczesnych czasów. Wcześniej jednak testy na tolerancje pokarmowe nie były tak spopularyzowane jak obecnie. Nie znaczy to, że nietolerancje pokarmowe nie występowały. Po prostu mało kto wiedział o ich istnieniu. Chcąc ograniczyć spożywanie laktozy szukamy zamienników. Jednak mleka roślinne dostępne w sklepach kosztują dużo i zdecydowanie nie warto za nie przepłacać. Zwłaszcza, że z łatwością wiele z nich przygotujesz samodzielnie w domu. Będą stanowić świetny dodatek do porannej owsianki czy granoli, ale równie dobrze sprawdzą się w koktajlach czy jako zamiennik śmietanki do kawy.

Mleko kokosowe

Najłatwiejsze w przygotowaniu. Dwie szklanki wiórków kokosowych zalej litrem wody i namocz przez noc. Po upływie tego czasu garnek wstaw na palnik i podgrzewaj chwilę, nie doprowadzając jednak do wrzenia. Po przestudzeniu mieszanki zmiksuj wszystko blenderem. I tak oto Twój debiut w przygotowaniu mleka roślinnego zakończył się sukcesem. Przygotowane mleko przechowuj w lodówce, a przed spożyciem wstrząśnij butelką, by rozprowadzić równomiernie osad z wiórków kokosowych.

Mleko migdałowe

200 g migdałów zalej litrem wody i odstaw na noc do lodówki. Po tym czasie zmiksuj składniki i przelej je przez gazę do innego naczynia, odciskając cały płyn z ociekającej masy migdałowej. Z pozostałych migdałów otrzymasz wegański serek, który świetnie sprawdzi się jako wypełnienie naleśników czy do przygotowania kanapki z dodatkiem ulubionego dżemu. Mleko migdałowe to najdroższa opcja, gdyż cena orzechów jest dość wysoka. Przy jego wykonaniu nie ma aż tak dużej dysproporcji cenowej jak z gotowym sklepowym produktem. Mleko przed blendowaniem możesz dosłodzić dodając do mleka 2 daktyle lub dolewając łyżkę miodu.

Mleko owsiane

Najtańsza i najszybsza do przygotowania propozycja z roślinnych opcji. Wystarczy, że kilka łyżek płatków owsianych zalejesz wodą, dla smaku możesz do mleka dodać łyżkę miodu. Zmiksuj wszystko razem i odcedź przelewając przez gazę. Na każdą łyżkę płatków owsianych potrzebujesz ok. 100 mililitrów wody.

Zobacz więcej

Prawdziwki w śmietanie

Wczoraj kurki dzisiaj prawdziwki:) Poranna wyprawa do lasu , mimo ze doszczętnie przemokliśmy, była całkiem owocna. Naszym łupem padło dwanaście zdrowych borowików, nie było co […]

Szakszuka

Po zakrapianej imprezce zazwyczaj mamy bałagan w głowie i tak też nazywa się przygotowana przez nas potrawa Szakszuka, która  będzie idealna jako przeciw-kacowe śniadanie.

Chicago pizza

Chicago pizza, czyli serowa rozkosz, polecam wszystkim miłośnikom tej popularnej potrawy. Chicago Pizza to nie tylko danie, to prawdziwe doświadczenie kulinarne, które zaczyna się od […]

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *