Nawet najbardziej doświadczonemu kucharzowi czasem zdarzy się przypalić garnek. Co wtedy? Naczynia nie trzeba wyrzucać. Na spaleniznę są sprawdzone sposoby.
Jeśli chodzi o przypalone garnki, to czas jest naszym wrogiem. Im później weźmiemy się do usuwania spalenizny, tym mniejsze szanse na jej całkowite pozbycie się. Dlatego trzeba działać natychmiast. Jeśli akurat nie mamy na to czasu, to przynajmniej zalejmy spalony garnek wodą.
Jeśli okaże się, że dno garnka pokryte jest w całości lub częściowo spalenizną, dobrym nawykiem jest wlanie do niego wody z płynem do naczyń i zagotowanie jej. Jeśli spalenizna jest gruba i trudna do usunięcia, można przez chwilę pogotować na niewielkim ogniu.
Następnie bierzemy drewnianą lub silikonową łopatkę i próbujemy usunąć spaleniznę. W żadnym razie nie powinno się korzystać z ostrych druciaków i łyżek. Jeżeli spalenizna nie zostanie usunięta w całości, zabieg można powtórzyć. Jednak większość garnków powinna dać się oczyścić w ten sposób.
Doprowadzony do wrzenia roztwór wody z solą bardzo dobrze sobie radzi z niewielkimi przypaleniami. Jeśli mocno przypaliliśmy garnek, procedurę trzeba będzie powtórzyć kilka razy.
Octem nie można ratować garnków z aluminium. W ten sposób można czyścić jedynie garnki dobrej jakości, np. firmy Gerlach. Zasada jest taka sama, jak w przypadku wody, tylko tym razem gotujemy ocet. Zapach w kuchni będzie dość intensywny, ale powinien się szybko ulotnić. Jednak ze względu na ostrą woń octu najlepiej sięgnąć po niego, jeśli woda z płynem do naczyń nie zadziała.
Jeśli zapach octu nie jest dla nas miły, a woda z płynem nie pomogły usunąć spalenizny w całości, można sięgnąć po sodę oczyszczoną. Grubą warstwą zasypujemy dno i dodajemy odrobinę wody. Następnie mieszamy do uzyskania gęstej pasty, w razie potrzeby dodajemy jeszcze odrobinę wody.
Taka pasta powinna działać przez około kwadrans. Po tym czasie spalenizna powinna dać się usunąć.
Do garnka wlewamy dwie szklanki octu i szklankę wody. Kiedy mieszanina zacznie się gotować, wsypujemy sodę oczyszczoną. Czekamy około kwadransa, a następnie myjemy garnek delikatną myjką. Podobnie jak w przypadku samego octu, tak i tą mieszanką można myć większość naczyń do gotowania, ale nie komplety garnków aluminiowych.
Co prawda colę chętniej pijemy, niż używamy do innych czynności, ale czasem trzeba poświęcić ulubiony napój. Cola świetnie usuwa przypalenia i tłuste osady, ale tylko, gdy jest gorąca. Niestety mocno paruje w czasie gotowania, dlatego nie należy jej oszczędzać. Garnek powinien być wypełniony colą na wysokość około 5 cm.
Kiedy naprawdę nic nie działa, jest jeszcze jeden prosty, niezwykle pomysłowy i co ważne – skuteczny sposób. Wlewamy do garnka niewielką ilość ciepłej wody i wrzucamy tabletkę do zmywarki. Tak przygotowaną miksturę zostawiamy na całą noc. Rano spalenizna powinna dać się łatwo usunąć.
Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]
Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]
Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]