Wariacje na temat naleśników
Znane od starożytności naleśniki robią furorę na stołach na całym świecie., Wymagają od przygotowującej ich gospodyni wykazania się odrobiną inwencji twórczej. Znajomość podstawowego przepisu na ciasto naleśnikowe umożliwia tworzenie własnych wersji dań głównych i przekąsek, które zachwycą gości. W kuchni większości krajów znajdziemy różne receptury i przepisy zarówno na ciasto naleśnikowe, jak i sposób podania tej potrawy.
Sosy i sałatki jako dodatki
Jeśli planujemy podanie gorącego dania i wiemy, że będziemy musieli opuścić na chwilę naszych gości, wcale nie musimy zostawiać ich głodnych. Możemy temu zapobiec, jeśli przygotujemy wcześniej dużą miskę sałatki ze świeżych warzyw. Możemy drobno poszarpać różne rodzaje sałat, dorzucić strąki kolorowej papryki, cząstki pomidora, półplasterki ogórka, grillowaną cukinię i ćwiartki czerwonej cebuli. W osobnych naczyniach postawmy na stole klasyczny sos sałatkowy, np. winegret albo dressing francuski oraz prażone pestki dyni i słonecznika. W ten sposób damy gościom wybór i możliwość samodzielnego skomponowania ulubionej sałatki.
Wytrawne nadzienia naleśnikowe
Usmażone wcześniej naleśniki nafaszerujmy pysznym, dobrze doprawionym nadzieniem, zwińmy w ruloniki bądź krokieciki i ułóżmy w kilku głębszych naczyniach do zapiekania. Przed włożeniem potrawy do dobrze nagrzanego piekarnika na około 20 minut można ją zalać aromatycznym, ziołowym sosem pomidorowym, serowym lub śmietanowym na białym winie i obficie posypać startym żółtym serem. Najpopularniejsze wytrawne farsze:
Zaletą zapiekanych naleśników jest też fakt, że można je przygotować wcześniej, a gdy przyjdą goście po prostu uruchamiamy piekarnik.
Zobacz przepisy video na naleśniki: