krojenie cebuli

Jak kroić cebulę, żeby nie płakać?

Krojenie cebuli plasuję się wysoko w czołówce najbardziej znienawidzonych czynności do wykonania w kuchni. Jedni płaczą  przy jej siekaniu mniej, drudzy bardziej, inni wcale, ale każdy przy krojeniu cebuli odczuwa dyskomfort. Skąd to się bierze? Podczas krojenia cebuli wydzielają się drażniące enzymy m.in. allinaza, które powodują podrażnienie oczu i łzawienie. Im cebula jest ostrzejsza, tym wydziela więcej drażniących enzymów. W Internecie znajdziemy mnóstwo porad jak skutecznie pozbyć się dyskomfortu podczas krojenia cebuli. Niektóre brzmią dość nierealnie. Przy krojenie cebuli miałoby nam pomóc np. trzymanie w ustach zapałki skierowanej siarką w stronę cebuli czy krojenie jej przy zapalonej świecy. Brzmi jak zabobony? Z tych metod korzystały nasze babcie, warto choć raz sprawdzić jak taka metoda się u nas sprawdzi. Niektórzy twierdzą, że te sposoby naprawdę działają. Jednak ciężko znaleźć logiczne wyjaśnienie ich skuteczności. Dlatego wyjdźmy ze strefy mitów i sprawdźmy sposoby, które faktycznie mają prawo się udać.

Zwilż cebulę zimną wodą

Po obraniu i przekrojeniu cebuli, zwilż jej części pod zimnym strumieniem wody. Chcąc zwiększyć efektywność tej metody obok deski do krojenia postaw miseczkę wypełnioną lodowatą wodą i co jakiś czas powtarzaj moczenie cebuli. Zmyjesz z niej w ten sposób wydzielający się podczas krojenia drażniący sok.

Włóż cebulę do zamrażalnika przed krojeniem

Schłodzenie cebuli na około 15 minut przed jej krojeniem podobnie jak w przypadku zimnej wody zniweluje wydzielanie się drażniących oparów i osłabi ich intensywność. Jednak nie przechowuj cebuli stale w lodówce, chłód nie wpływa dobrze na to warzywo. Chcąc przedłużyć świeżość cebuli, przechowujmy ją w zacienionym miejscu poza lodówką.

Używaj ostrego noża

Unikniesz miażdżenia cebuli i zminimalizujesz wydzielaniu się soku. Podczas siekania ostrym nożem nie uszkodzisz włókien cebuli, dzięki czemu masz szansę uniknąć nieprzyjemnego pieczenia oczu.

Oddychaj przez usta

Oddychając przez usta, zminimalizujesz wdychanie oparów powodujących łzawienie oczu. Z tym wiąże się kolejny sprytny sposób. Jeżeli któryś z domowników ma katar, najmniej ucierpi podczas siekania cebuli – pozwól mu się wyręczyć.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *