Każdemu z nas zdarza się, że mimo postępowania zgodnie z przepisem potrawa nie jest wystarczająco gęsta. Może mieć na to wpływ kilka czynników. Zaczynając od tych których mogliśmy uniknąć np. gotowaliśmy potrawę na zbyt małym ogniu, przez co nie zdążył odparować z niej nadmiar wody. Jeżeli przepis podaję, że do potrawy należy dodać 2 pomidory to w zależności jak soczyste one będą przygotowywany sos wyjdzie mniej lub bardziej gęsty. Jak zagęścić potrawę bez utraty jej smaku?
Metoda wykorzystywana przez nasze babcie. Sprawdzi się zarówno do zagęszczenia sosu, ale spokojnie z jej pomocą zagęścimy również zbyt wodnistą zupę. Jak ją przygotować? Rozgrzej na patelni łyżkę masła i dodaj taką samą ilość mąki. Mieszaj do połączenia składników, a następnie po woli przelej zawartość patelni do potrawy wymagającej zagęszczenie.
Chcąc uratować danie można zagęścić je mąką. Wystarczy jej mała ilość, ok. łyżki mąki możesz przesiać bezpośrednio nad garnkiem lub wcześniej rozrobić łącząc z 2 łyżkami wody. Dodatek mąki nie wpłynie negatywnie na smak Twojego dania, a dzięki niej szybko zagęścisz przygotowywaną potrawę.
Kolejnym sposobem na zagęszczenie potrawy jest dodanie śmietany. Jednak przed dodaniem jej do gorącego dania należy ją zahartować. Początkowo mieszając ją z zimną wodą, aż do uzyskania jednolitej konsystencji, następnie stopniowo dodając do niej po łyżce gorącego płynu, cały czas mieszając. Zabieg ten uchroni śmietanę przed zważeniem w zetknięciu z temperaturą gotującej się potrawy.
Jeżeli boisz się, że dodając mąkę czy śmietanę popsujesz smak przygotowanego dania, możesz wydłużyć czas gotowania potrawy. W ten sposób zagęścisz potrawę odparowując z niej nadmiar wody. Musisz uważać, by nie rozgotować składników potrawy. Najlepiej decydując się na tę metodę wyjąć dodatki, których nie chcemy rozgotować np. mięso czy większe kawałki warzyw i na dużym ogniu zredukować jedynie sam sos. Pod koniec gotowania dodać odłożone wcześniej dodatki, by z powrotem nabrały temperatury.
Chcąc zagęścić sos możemy też użyć dodatków, które by były gotowe nie wymagają zbyt długiego gotowania. Oczywiście dodajmy je, jeśli mamy pewność, że nie zepsują one smaku naszego dania. Przykładowo jeżeli przygotowujemy jakąś potrawę z kuchni meksykańskiej możemy dodać puszkę kukurydzy czy czerwonej fasoli.
Wczoraj kurki dzisiaj prawdziwki:) Poranna wyprawa do lasu , mimo ze doszczętnie przemokliśmy, była całkiem owocna. Naszym łupem padło dwanaście zdrowych borowików, nie było co […]
Po zakrapianej imprezce zazwyczaj mamy bałagan w głowie i tak też nazywa się przygotowana przez nas potrawa Szakszuka, która będzie idealna jako przeciw-kacowe śniadanie.
Chicago pizza, czyli serowa rozkosz, polecam wszystkim miłośnikom tej popularnej potrawy. Chicago Pizza to nie tylko danie, to prawdziwe doświadczenie kulinarne, które zaczyna się od […]
2 komentarze
nigdy nie jadłam ale wygląda tak wspaniale, że chyba się skuszę 🙂
wspaniały przepis 🙂