Czym charakteryzują się dobre ekspresy gastronomiczne?

O tym, czy dane ekspresy gastronomiczne są dobre decyduje stopień ich dopasowania do potrzeb danego lokalu. A więc inne ekspresy gastronomiczne będą odpowiednie dla kawiarni i cukierni, inne dla dużej restauracji, a jeszcze inne dla hotelowej sali śniadaniowej czy cateringu. Przyjrzyjmy się każdej z tych opcji.

 

Podsumowanie:

 

Jaki ekspres gastronomiczny do kawiarni?

Oferta kawiarni w dużej mierze bazuje na kawie. Właściciele, którzy chcą stworzyć dobre skojarzenia ze swoim lokalem, muszą zadbać o kilka rzeczy: jakość obsługi, a więc między innymi szybkość i niezawodność działania danego ekspresu oraz jakość samej kawy, czyli jej aromatyczność, smak, właściwości pobudzające, ale też wygląd i różnorodność.

Znaczenie ma także to, jak duża jest dana kawiarnia i ile gości odwiedza ją każdego dnia. W rozbudowanych i rozpoznawanych lokalach ilość przygotowywanej kawy może sięgać nawet kilkuset filiżanek na dobę. W takiej sytuacji ekspres powinien charakteryzować się dużą wydajnością, ale też być na stałe podłączony do wody lub ewentualnie posiadać spory pojemnik na wodę. Mile widziane jest urządzanie, umożliwiające przygotowywanie kilku kaw jednocześnie.

Właściciele małych, lokalnych kawiarni mogą wybierać bardziej kompaktowe ekspresy gastronomiczne. Te jednak również powinny być wydajne i niezawodne. Kawiarnie, w których ma panować unikalny nastrój, na przykład kojarzący się z klasyczną, włoską tradycją i które mają serwować wyjątkową kawę powinny zostać wyposażone w ekspresy kolbowe. Dają one bariście pełną kontrolę nad procesem przygotowania napoju. Często charakteryzuje je także piękny, stylowy wygląd.

Jakie ekspresy gastronomiczne do restauracji?

W eleganckich i prestiżowych restauracjach najczęściej można spotkać ekspresy kolbowe. Tu nie liczy się bowiem tak bardzo szybkość przygotowania kawy, co jej wyjątkowy smak i aromat. Ekspresy kolbowe wpasowują się też w luksusowy klimat takiego lokalu i są bardzo wydajnymi urządzeniami.

Jaki ekspres gastronomiczny do hotelu?

Ekspresy gastronomiczne hotelowe można podzielić na dwa rodzaje: te do hotelowej restauracji – wtedy warto kierować się tą podpowiedzią, którą podaliśmy w poprzednim akapicie oraz na hotelowe śniadania. Poranne posiłki często wliczone są w cenę noclegu, dlatego osoby zarządzające hotelem poszukują ekspresów wydajnych i niezawodnych, ale jednocześnie tanich. Można więc wybrać ekspres automatyczny, ale też ekspres przelewowy – zwłaszcza, jeśli przypuszczamy, że goście chętnie sięgną po kawę mieloną i filtrowaną.

Jaki ekspres gastronomiczny do cateringu?

O oprawę kawową bankietów, konferencji, wszelkich uroczystości i oficjalnych spotkań można zadbać zarówno z ekspresem automatycznym, jak i przelewowym. Zasada jest bardzo podobna do tej, panującej w hotelowej sali śniadaniowej. Poza tym ważne jest, by ekspresy gastronomiczne dla cateringu były lekkie i mobilne, a także posiadały własny zbiornik na wodę, najlepiej o dużej pojemności.

Teraz jeszcze łatwiej można zauważyć, że o przydatności danych ekspresów gastronomicznych decydują nie tylko ich techniczne parametry, ale przede wszystkim to, jak te cechy i funkcje przekładają się na konkretny biznes – czy pasują do niego i czy pozwalają zwiększać zyski.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *