Winiarstwo w Gruzji wiążę się z wieloma tysiącleciami tradycji. Już około 8 tys. lat temu mieszkańcy Kaukazu na terenie współczesnej Gruzji wynaleźli unikalną metodę produkcji wina w Kwewri, która przetrwała tutaj do czasów obecnych. Wina gruzińskie słyną z unikalnego smaku i najwyższej jakości. Trunki zawdzięczają to zarówno tradycyjnym sposobom wyrobu wina, jak i doskonałym odmianom winorośli uprawianych w ekologiczny sposób.
Czym wyróżniają się wina gruzińskie?
Jednym z największych sekretów unikalnego smaku win z Gruzji jest ich tradycyjna metoda wyrabiania stosowana już od wieków – Kvevri. Wino leżakuje w glinianych naczyniach, a następnie plombuje się trunek i zakopuje w ziemi na około 5-6 miesięcy. To zapewnia niepowtarzalny smak naturalnych winorośli. W 2013 roku Kvewri wpisano na listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości.
Osoby, które chcą poczuć czysty smak, którym wyróżniają się wina gruzińskie, mogą sięgnąć po Sachino. Czerwone półwytrawne Sachino do doskonałe połączenie intensywnego bukietu z nutką pikanterii. Białe Sachino jest bardziej delikatne, przełamuje je nutka orzecha.
Regiony winiarskie w Gruzji
Najsłynniejszym regionem winiarskim Gruzji jest Kachetia (często jest porównywana do francuskiego Bordeaux oraz włoskiego Piemontu). To właśnie tutaj wyrabia się ogromne ilości win (około 2/3 całej krajowej produkcji). Region ten słynie z czerwonego Saperavi, pochodzącego z wioski Khashmi (położona kilka km od stolicy Gruzji). Jego wyróżnikiem jest bardzo głęboki, owocowy aromat, który docenią wszyscy smakosze czystego, naturalnego wina. Koneserzy cenią również Saperavi z apelacji mukuzani. Produkowany tutaj trunek jest przez 3 lata starzony w beczkach dębowych, co nadaje mu ciemnego koloru i aromatu przenikniętego owocami leśnymi z lekką domieszką liścia bobkowego. Osoby, które wolą nieco lżejsze trunki o wyraźnie wyczuwalnym aromacie czerwonych owoców, mogą sięgnąć po Saperavi z apelacji napareuli oraz kindzmarauli na południu stoków Kaukazu.
Słynne są również wina z apelacji tsinandali. Wina gruzińskie z tego regionu wyróżniają się aromatem moreli i brzoskwiń, są lekko ziemiste i kwaskowe. Przykładem jest m.in. gatunek Blend Rkatsiteli.
Słynne odmiany winorośli z Gruzji
W Gruzji zarejestrowano 38 odmian winorośli. Tak naprawdę jednak szacuje się, że można tutaj znaleźć nawet do 500 różnych odmian. Niektóre szczepy są uprawiane wyłącznie tutaj (określane szczepami endemicznymi). Najsłynniejszym szczepem jest wspomniane już Saperavi – szczep najstarszej winorośli świata. Gruzja słynie także ze szczepu Rkatsiteli.
Wczoraj kurki dzisiaj prawdziwki:) Poranna wyprawa do lasu , mimo ze doszczętnie przemokliśmy, była całkiem owocna. Naszym łupem padło dwanaście zdrowych borowików, nie było co […]
Po zakrapianej imprezce zazwyczaj mamy bałagan w głowie i tak też nazywa się przygotowana przez nas potrawa Szakszuka, która będzie idealna jako przeciw-kacowe śniadanie.
Chicago pizza, czyli serowa rozkosz, polecam wszystkim miłośnikom tej popularnej potrawy. Chicago Pizza to nie tylko danie, to prawdziwe doświadczenie kulinarne, które zaczyna się od […]
2 komentarze
nigdy nie jadłam ale wygląda tak wspaniale, że chyba się skuszę 🙂
wspaniały przepis 🙂