Czy warto kupić kociołek żeliwny na ognisko?


Kociołki żeliwne to produkt niegdyś bardzo popularny i wciąż chętnie wybierany przez konsumentów. Czy to jednak jest produkt bez wad? Nie, bo taki nie istnieje. Żeliwo ma swoje wady i zalety, z którymi dobrze zapoznać się przed kupnem naczynia. Właśnie dlatego dziś trochę o plusach i minusach kupna kociołka żeliwnego, o pielęgnacji tych naczyń i sposobie ich przechowywania.

Kociołki żeliwne to produkt niegdyś bardzo popularny i wciąż chętnie wybierany przez konsumentów. Czy to jednak jest produkt bez wad? Nie, bo taki nie istnieje. Żeliwo ma swoje wady i zalety, z którymi dobrze zapoznać się przed kupnem naczynia. Właśnie dlatego dziś trochę o plusach i minusach kupna kociołka żeliwnego, o pielęgnacji tych naczyń i sposobie ich przechowywania.

Zalety kociołków żeliwnych

Najważniejszą zaletą wszystkich naczyń żeliwnych jest z pewnością ich długowieczność. Odpowiednio pielęgnowane kociołki żeliwne przetrwają wiele pokoleń. Niewątpliwym plusem jest także fakt, że grube ścianki naczynia utrzymują na długo wysoką temperaturę i równomiernie rozprowadzają ciepło. Naczynia żeliwne dużo ważą, co może być także plusem, ponieważ dzięki temu ciężko o przypadkowe strącenie kociołka z blatu. Ogromną zaletą żeliwa jest zdecydowanie jego odporność na bardzo wysokie temperatury, co oczywiście jest niezbędne przy kociołku na ognisko. Nie musimy się martwić że naczynie pod wpływem temperatury odkształci się. Naczynia żeliwne dobrej jakości są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, a co więcej, z naczynia podczas gotowania wytrąca się niewielka ilość żelaza, wzbogacając nasz posiłek. Warto też wspomnieć, że naczynia żeliwne są odporne na mechaniczne uszkodzenia.

Wady kociołków żeliwnych

Żeliwo także ma swoje wady. Przede wszystkim dla wielu sporym utrudnieniem jest fakt, że naczynia żeliwne trzeba poddawać specjalnej pielęgnacji. Muszą być one osuszane od razu po umyciu i natłuszczane aby uniknąć rdzewienia. Waga kociołka żeliwnego szczególnie dla osób starszych także może być utrudnieniem, a grube naczynie będzie nagrzewać się dość długo. Dla wielu osób istotny może być także fakt, że naczyń żeliwnych nie można myć w zmywarce.

Pielęgnacja kociołków żeliwnych

Naczyniami żeliwnymi trzeba odpowiednio się zaopiekować. Przed pierwszym użyciem kociołka należy dokładnie umyć go w ciepłej wodzie przy pomocy delikatnego detergentu. Następnie osuszamy kociołek papierowym ręcznikiem i stawiamy na ognisku do wypalenia. Gdy naczynie będzie całkowicie suche ściągamy je z ognia. Ostatnim krokiem jest posmarowanie naczynia wewnątrz oraz na zewnątrz olejem lub innym tłuszczem. Po ostygnięciu kociołek jest gotowy do pracy. Ważne, aby pamiętać o pielęgnacji naczynia po każdym użyciu. Zawsze powinno ono być umyte, osuszone i natłuszczone.

Przechowywanie kociołków żeliwnych

Najlepsze miejsce na schowanie żeliwa to takie, w którym jest sucho i przewiewnie. Nie możemy przechowywać żeliwa w wilgotnym miejscu, może to skutkować pojawieniem się rdzy. W żeliwie nie można także z tych samych powodów przechowywać żywności dłuższy czas niż wymaga przyrządzenie potrawy.

Zobacz więcej

Prawdziwki w śmietanie

Wczoraj kurki dzisiaj prawdziwki:) Poranna wyprawa do lasu , mimo ze doszczętnie przemokliśmy, była całkiem owocna. Naszym łupem padło dwanaście zdrowych borowików, nie było co […]

Szakszuka

Po zakrapianej imprezce zazwyczaj mamy bałagan w głowie i tak też nazywa się przygotowana przez nas potrawa Szakszuka, która  będzie idealna jako przeciw-kacowe śniadanie.

Chicago pizza

Chicago pizza, czyli serowa rozkosz, polecam wszystkim miłośnikom tej popularnej potrawy. Chicago Pizza to nie tylko danie, to prawdziwe doświadczenie kulinarne, które zaczyna się od […]

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *