Z pozoru są nie odróżnienia – wszystkie są małe, brązowe o niesamowicie intensywnym i, dla wielu, apetycznym zapachu. Świeżo palone ziarna kawy wyglądają zazwyczaj jakby przyjechały od tego samego plantatora, co więcej – jakby zerwane były z tego samego kawowego krzewu.
Ale pozory często bywają mylące – te niepozorne, aromatyczne ziarenka, które królują w europejskich domach już od okresu renesansu, to przedstawiciele wielu gatunków roślin. Różnią się one nie tylko gatunkami, ale także krajem pochodzenia, stopniem palenia czy też sposobem przygotowania ziaren do dalszej obróbki.
Przede wszystkim, warto wspomnieć, że kawę dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: arabikę oraz robustę. To właśnie jeden z tych dwóch rodzajów ląduje codziennie w milionach ekspresów do kawy na całym świecie. Zrozumienie różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami kawy jest kluczowe momencie gdy przychodzi do wyboru kawy. Różnią się one zarówno smakiem, sposobem dojrzewania oraz, oczywiście, smakiem i niejednokrotnie – ceną.
Ziarna arabiki cechuje słodszy i bardziej delikatny smak z lekką nutą kwaskowatości. Kawa ta zawiera także nieco mniej kofeiny niż robusta (1-2 %). specyficzne ma także wymagania podczas hodowli – rośnie tylko tam, gdzie gleby mają niskie pH a temperatura otoczenia wynosi około 20°C. Krzewy arabiki są bardzo wymagające, długo wegetują i są bardzo podatne na szkodniki oraz choroby. Nic więc dziwnego, że jest też sporo droższa od innych kaw.
Ziarna robusty dadzą nam napar mocniejszy, o bardzo zdecydowanym smaku i z dużą (2-4%) zawartością kofeiny. Krzewy tego rodzaju kawy są łatwiejsze do wyhodowania, szybciej i częściej owocują oraz są bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne i szkodniki. Ten rodzaj kawy chętnie jest uprawiany w Afryce, Papui i Nowej Gwinei i krajach Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem Kolumbii, która szczyci się tylko i wyłącznie arabiką).
Spore miejsce na półkach z różnymi rodzajami kaw zajmują także kawy wyprodukowane z myślą o rożnym ich sposobie parzenia. Na tych półkach znaleźć można zarówno arabicę, jak i robustę w różnych jej postaciach.
Sporo półek zajmują bardzo popularne kawy rozpuszczalne – ten rodzaj kaw przeznaczony jest dla osób, które nie chcą, nie mają czasu lub po prostu nie lubią całego rytuału związanego z parzeniem kawy w ekspresie, kawiarce bądź tygielku. Dzięki nim w ciągu kilku krótkich chwil cieszyć się można aromatycznym kawowym naparem.
Osobny temat to rodzaje kawy przeznaczone do tzw. ekspresów kapsułkowych. Sposób parzenia praktykowany szczególnie u osób, które lubią raczyć się kawą prosto z ekspresu, nie przepadają za to za komplikacjami jakie niesie za sobą obsługa i czyszczenie klasycznego ekspresu do kawy. Na półkach z tymi kawami znajdziemy naprawdę spory wybór – kawy tradycyjne o różnym stopniu intensywności smaku i aromatu oraz różnym stopniu palenia, kawy bezkofeinowe oraz kawy wyprodukowane z myślą o miłośnikach napojów kawowych. Jak bogaty jest to wybór sprawdzić możemy u jednego z producentów: https://www.dolce-gusto.pl/flavours.
Oczywiście nie brakuje również klasycznych form kawowych ziarenek – kawy sprzedawanej w całych lub zmielonych ziarnach. To już jest wybór dla prawdziwych kawoszy.
Wczoraj kurki dzisiaj prawdziwki:) Poranna wyprawa do lasu , mimo ze doszczętnie przemokliśmy, była całkiem owocna. Naszym łupem padło dwanaście zdrowych borowików, nie było co […]
Po zakrapianej imprezce zazwyczaj mamy bałagan w głowie i tak też nazywa się przygotowana przez nas potrawa Szakszuka, która będzie idealna jako przeciw-kacowe śniadanie.
Chicago pizza, czyli serowa rozkosz, polecam wszystkim miłośnikom tej popularnej potrawy. Chicago Pizza to nie tylko danie, to prawdziwe doświadczenie kulinarne, które zaczyna się od […]
2 komentarze
nigdy nie jadłam ale wygląda tak wspaniale, że chyba się skuszę 🙂
wspaniały przepis 🙂