Jak przygotować deskę serów?

Deska serów to niewątpliwe efektowne danie, które zrobi wrażenie na Twoich gościach. Świetnie sprawdzi się jako pomysł na wieczór ze znajomymi, czy elegancka kolację we dwoje. Serowa uczta to prosta w przygotowaniu, szybka, niepracochłonna opcja na mile spędzony wspólnie czas. 

1) Wybór serów

Wybierając sery, które zaserwujesz swoim gościom, zadbaj o ich różnorodność. Twoja serowa propozycja powinna składać się z 3 do 6 rodzajów serów. Jeżeli na Twojej desce przewagę będą stanowiły sery z mleka krowiego, warto przełamać tę monotonie dodając choć jeden rodzaj sera, przygotowanego z mleka owczego czy koziego. Zwróć też uwagę na dobór konsystencji serów, zadbaj by na Twojej desce nie zabrakło serów zarówno twardych jak i miękkich, czy serów pleśniowych o kremowej konsystencji.

2) Serwowanie

Sery powinniśmy serwować w temperaturze pokojowej, stąd godzinę przed podaniem wyjmijmy je z lodówki, by mogły wydobyć pełnie swojego smaku. Jak je pokroić? Sery okrągłe np. camembert kroimy tak jak tort. Sery twarde możesz pokroić w kostkę, sery trójkątne jak np. gorgonzola możesz kroić pod skosem. Najważniejszą zasadą przy krojeniu serów jest zmiana noży, by uniknąć przemieszania się aromatów i zadbać o estetykę podania naszego dania.

3) Degustacja

Degustację powinniśmy zaczynać od najdelikatniejszego w smaku sera, przechodząc stopniowo do najostrzejszego. Jeśli serwujesz sery na okrągłej desce czy tacy, możesz ułożyć sery do spożycia w kolejności ruchu wskazówek zegara.

4) Dodatki 

Chcąc uniknąć przemieszania się smaków należy pamiętać o zachowaniu odległości między serwowanymi serami. Odległości można wypełnić dodatkami do serów jak np. winogrona, świeże figi, gruszki, oliwki, orzechy, czy dżemy np. żurawinowy czy figowy. Świetnie sprawdzi się także konfitura z czerwonej cebuli. Przygotuj również pieczywo: pokrój świeżą bagietkę, zaserwuj grzanki lub krakersy.

Nie obowiązkowym, lecz bardzo zasadnym dodatkiem do degustacji serów jest wino. Dobór wina do gatunku sera to już oddzielna, długa historia. Najbezpieczniejszym wyjściem z sytuacji jest podanie białego lub/oraz czerwonego wytrawnego wina.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *