Największe mity dotyczące mikrofalówek – sprawdź je!

Na pewno każdy z nas spotkał się już z informacjami o tym, jakoby korzystanie z kuchenek mikrofalowych miałoby być bardzo szkodliwe, a nawet prowadzić do śmierci. Jednak ostrzeżenia dotyczące ich użytkowania nie mają pokrycia w rzeczywistości. Sprawdź, jakie są największe mity dotyczące korzystania z mikrofalówek!

 

Opinie o szkodliwości kuchenek mikrofalowych przede wszystkim odnoszą się do tego, w jaki sposób podgrzewają one potrawy. Nie ma jednak w tym nic groźnego – w porównaniu do tradycyjnego gotowania mikrofalówka jest w stanie uzyskać taki sam efekt szybciej. Spowodowane jest to przez fakt, że mikrofale działają precyzyjnie, prowadząc do wprawiania cząsteczek wody w drgania rotacyjne, w wyniku czego wzrasta energia termiczna, czyli temperatura wody oraz produktu, w której się ona znajduje.

 

Taka metoda przygotowywania potraw wcale nie oznacza, że tracą one swoje wartości odżywcze – tak naprawdę, w wielu przypadkach pozostają one w produktach w większym stopniu niż przy tradycyjnym gotowaniu w wodzie, gdy są wypłukiwane. Przykładowo w mikrofalówce można ugotować warzywa bez utraty ich składników mineralnych i witamin.

 

Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku surowego mięsa krótki czas gotowania w mikrofalówce może być niebezpieczne, ponieważ może nie zabić wszystkich drobnoustrojów. Warto wobec tego stosować mikrofalę tylko do rozmrażania mięs lub przyrządzać je dłużej.

 

Nie ma żadnych badań, które udowadniałyby, że zarówno droga, jak i tania kuchenka mikrofalowa miałaby negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Jedyne zagrożenie niesie ze sobą fakt, że mikrofalówki pozwalają na tak łatwe podgrzewanie potraw i ich przygotowywanie – niestety, często nie są to zbyt zdrowe potrawy i mogą zawierać duże ilości soli, tłuszczów, konserwantów, barwników. Wobec tego żywność przygotowywana w mikrofalówce może być niezdrowa, ale nie jest to regułą – w internecie znaleźć można wiele przepisów na to, jak gotować w niej zdrowo.

 

Warto też wskazać, że mikrofalówki nie wywołują ryzyka rozwoju chorób, na przykład nowotworów u osób, które z nich korzystają – dzięki swojej specjalnej konstrukcji mikrofale nie przedostają się poza urządzenie, co powoduje, że nawet stanie blisko mikrofalówki nie jest niebezpieczne.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *